Ministerka kultúry Martina Šimkovičová tvrdí, že minulý týždeň sa v Benátkach konala “zvláštna” akcia, kde podľa jej slov malo dochádzať k protislovenským aktivitám. O čo presne išlo, nešpecifikovala. Konala sa podľa nej aj s finančnou podporou ministerstva kultúry.
Šimkovičová z toho viní Slovenskú národnú galériu, jej šéfku Alexandru Kusú si dnes preto predvolala na “koberček”.
“Pevne verím, že pani riaditeľka nám povie k tomu viac,” povedala Šimkovičová vo vyhlásení, ktoré poskytla po kontrolnom dni premiéra Roberta Fica v rezorte.
Počas stretnutia na ministerstve sa podrobnejšie venovali organizácii štátnej reprezentácie v Pavilóne Českej a Slovenskej republiky. "Vrátane skladby rozpočtu na vytvorenie expozície a jej prevádzku, ako aj rozdeleniu jednotlivých zodpovedností pri priebehu slávnostnej inaugurácie spoločného pavilónu. Dotkli sme sa aj problematiky rekonštrukcie pavilónu a spôsobu prípravy budúcich projektov," informovali z národnej galérie.
Pochybná prezentácia?
Šimkovičová mala na mysli slávnostnú inaugurácia na Benátskom Bienále v Pavilóne Českej a Slovenskej republiky. "Tohtoročný projekt na Bienále v Benátkach sa od leta minulého roku pripravoval v úzkej súčinnosti s MK SR," reagovala pre HN hovorkyňa galérie Zuzana Dzurdzíková.
Šimkovičovej pravdepodobne prekáža protest proti postupom ministerstva kultúry, ktorý bol súčasťou otvorenia výstavy. Ministerka to už skôr na Instagrame označila za hanbu.
Rezort podľa jej slov na akciu vyčlenil 200-tisíc eur. "Majú sa čerpať od apríla do novembra tohto roka, takže ak tam bola porušená Ústava, tak zrejme sa nedovyčerpávajú tieto financie, aby sme predišli iným nejakým protislovenským aktivitám,” vyhlásila ministerka.
Už skôr to Šimkovičová komentovala, že akcia sa skončila neslávne, pochybnou prezentáciou umenia. Vedenie SNG by malo podľa nej verejnosti vysvetliť, ako dospelo k nákladom 200-tisíc eur.
Čo prezentovali
"Rozpočet na prezentáciu v Pavilóne Českej a Slovenskej republiky je primeraný, ak náklady porovnáme s českou stranou, tak dokonca nižší, ak s ostatnými prezentáciami tak výrazne poddimenzovaný," tvrdí hovorkyňa galérie Dzurdzíková v súvislosti s financiami.
Hovorkyňa priblížila, že vo výsledku sa prezentuje Oto Hudec, ktorý je podľa stanoviska galérie medzinárodne rešpektovaným umelcom, s rozmernou nástennou maľbou a sériou performancií so silným environmentálnym posolstvom.
Názov projektu je Plávajúce arborétum. Zobrazuje viacero stromov, za ktorými sa skrývajú príbehy vypovedajúce o kolektívnej snahe aktivistov brániť deforestácii a klčovaniu.