V týchto dňoch ministerka kultúry Martina Šimkovičová povedala, že RTVS sa nebude deliť, ale chce zmeniť vedenie. Vy dlho hovoríte o tom, že by sa mala rozdeliť. Ako jej vyjadrenie vnímate?
Toto vyjadrenie ministerky poznám len z médií. Predpokladám, že keď budem na ministerstve, budeme sa rozprávať aj o tomto. Samozrejme, akceptujem akýkoľvek názor, ktorý od nich príde. Môj postoj k tomuto je, že by sa RTVS mala rozdeliť, ale ak k tomu nepríde, bol by som za to, aby sa zvýraznila autonómnosť televízie aj rozhlasu. Aby bola RTVS niečo ako „federácia“, inštitúcia s dvomi silnými subjektmi.
Musíme sa dohodnúť, na koľkých kanáloch bude televízia vysielať, na koľkých okruhoch bude rozhlas vysielať. Musíme vedieť, čo od nich chceme, a to musí byť definované v zákone. A až potom sa môžeme baviť o financovaní. To je najťažšia vec na svete. Súčasné financovanie zaváňa štátnou televíziou. Ak chceme zachovať jej verejnoprávnosť, mali by sme zaviesť aspoň minimálny alebo symbolický koncesionársky poplatok jedno euro na domácnosť. Teda to je jedna z možností.
A k tomu poplatku by sme mohli na dofinancovanie využiť zmluvu so štátom. A treba aj vyriešiť, v akom pomere by bola RTVS financovaná. Ideálne by bolo v pomere sedem desatín príspevku televízii, tri rozhlasu. Lebo keď sa zrušili koncesionárske poplatky, dostala sa RTVS do likvidačného stavu. Musíme to napraviť.
Nebudú občania reagovať negatívne na prípadné zavedenie koncesionárskych poplatkov? Aj v minulosti s tým boli nespokojní, hlavne ak televíziu nemajú alebo nesledujú RTVS.
Pochopiteľne, vzhľadom na vysielanie RTVS. V mnohom ju nahradili súkromné médiá. A preto si kladiem otázku, načo nám je teraz RTVS. Keby prestala vysielať, tak si to nikto nevšimne. Lebo nie je ničím výnimočná, je podobná komerčným médiám.
Zostáva vám 83% na dočítanie.