Petr Fiala hovoril v kontexte zahraničnopolitických postojov Slovenska a Česka o „rozdieloch, ktoré sú zásadné“. Je teda naozaj bezprecedentné odložiť spoločné rokovania?
Myslím si, že kvôli vyslovene bezpečnostnej otázke je to bezprecedentné. Pamätám si isté krízové prejavy vo vzťahoch českej a slovenskej vlády ešte v čase doznievajúceho vládnutia Vladimíra Mečiara, no inak si takúto krízu na politickej úrovni nepamätám.
Ako to vnímate z pohľadu toho, či sú po týchto vyjadreniach Petra Fialu vzťahy naozaj naštrbené?
Samozrejme, sú naštrbené a malo to svoju genézu. Vzťahy boli totiž naštrbené už počas volebnej kampane. Po zvolení českého prezidenta vtedajší predseda Smeru Robert Fico povedal, že už vieme, kto ho urobil a odkiaľ prišiel, a o českej hlave štátu sa vyjadroval veľmi opovržlivým spôsobom. Len preto, že prebehlo stretnutie so Zuzanou Čaputovou, ktorú vtedy označoval za americkú agentku.
Následne sa začala česká politika vrátane českého prezidenta vyjadrovať k tomu, či volebná rétorika strany Smer voči ukrajinskému konfliktu a voči Rusku nemôže ohroziť zahranično-politickú orientáciu Slovenskej republiky. Robert Fico si to veľmi ostro vyprosil a tvrdil, že ide o zasahovanie do vnútorných vzťahov.
Potom prišla prvá nástupná návšteva slovenského premiéra v Česku, keď som o tom ešte písal komentáre, a keďže som zažil veľa nástupných návštev, tak som povedal, že jej príprava a priebeh dovtedy neboli sprevádzané napätím medzi hostiteľom a hosťom. A že predznačuje to, že slovensko-české vzťahy sa z tých nadštandardných, alebo ako povedal český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák, že skôr už dnes výnimočných vzťahov, môžu dostať na úroveň bežných susedských štandardných, a teda aj konfliktných vzťahov.
Žiaľ, sa to naplnilo a spúšťačom bola jednak poklona pána Fica Gustávovi Husákovi, čo ešte Fiala nekomentoval, no vyvolalo to veľký rozruch v Česku, keďže Husák pre českú spoločnosť znamená niečo úplne iné ako pre časť tej slovenskej.
To ešte prešlo mlčaním, no deň pred zasadnutím Vyšehradskej štvorky urobil premiér to známe vyhlásenie k dvom rokom ruskej agresie na Ukrajine, kde obvinil Európsku úniu a Západ, že môžu za zabíjanie Slovanov, hoci Slovenská, Česká a Poľská republika sú súčasťou Európskej únie, a teda toho vinníka, ktorý môže za zabíjanie Slovanov. Rovnako povedal, že sa zbytočne démonizuje Putin, ktorý agresiu rozpútal, a povedal, že Ukrajinci si vojnu vykoledovali, pretože tam v roku 2014 vyčíňali ukrajinskí nacisti.
Naplno teda prevzal naratívy ruskej propagandy a poľský premiér Tusk, s ktorým mimochodom Fico ešte nemal bilaterálne stretnutie, hoci je to náš veľmi významný sused z ekonomického, vojenského, politického a iného hľadiska, povedal, že bol šokovaný a že podľa toho, ako bude vyzerať rozhovor so štyrmi premiérmi, si rozmyslí, či má Vyšehad zmysel. Rovnako sa vyjadril aj premiér Fiala a povedal, že rozmýšľal o tom, či to vzhľadom na príkre rozdiely nechať tak a prestať sa rozprávať, alebo viesť dialóg, pretože ak ho nebudeme viesť, keďže máme spoločné záujmy v Európskej únii, tak sa nám môže stať, že Viktor Orbán a Robert Fico budú spoločne v Únii blokovať dôležité rozhodnutia, a tak je lepšie ich zobrať na palubu.
Následne po tom, čo sa na stretnutí V4 zrejme intenzívne vyhádali a dohodli sa, že V4 bude pokračovať, tak bolo uskutočnené stretnutie Juraja Blanára so Sergejom Lavrovom.
Zostáva vám 85% na dočítanie.