Komár tigrovaný. FOTO: Profimedia
StoryEditor

Je málo pravdepodobné, že by tigrované komáre na Slovensku šírili dengue či Ziku, tvrdia hygienici

05.03.2024, 16:19
Autor:
TASRTASR

Tigrovaný komár začne na Slovensku predstavovať vážnejšie riziko pre verejné zdravie vtedy, keď stúpne počet ľudí infikovaných vírusmi, akými sú západonílsky vírus, dengue, chikungunya, Zika alebo pôvodca žltej zimnice.

Je málo pravdepodobné, že by tigrované komáre v súčasnosti medzi populáciou na Slovensku šírili ochorenia, akými sú Zika, dengue či západonílska horúčka.

Uviedli to zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva. Poukázali pritom na to, že nie každý komár musí byť infikovaný a zdraviu nebezpečný.

"Komár sa nakazí vtedy, ak sa nacicia krvou infikovaného človeka, prípadne zvieraťa. Až takto infikovaný komár môže ochorenie šíriť aj na svoje ďalšie obete. Platí, že čím viac ľudí je infikovaných, tým je pravdepodobnejšie, že sa choroba bude ďalej šíriť prostredníctvom komárov. Ochorenia ako západonílska horúčka, dengue, chikungunya či Zika sa na Slovensku či v okolitých krajinách zatiaľ bežne nevyskytujú," ozrejmili.

Tigrovaný komár začne na Slovensku predstavovať vážnejšie riziko pre verejné zdravie vtedy, keď stúpne počet ľudí infikovaných vírusmi, akými sú západonílsky vírus, dengue, chikungunya, Zika alebo pôvodca žltej zimnice.

"Komár sa tak stane významným vektorom prenosu a ochorenie bude ďalej prenášať. A práve tu má svoju dôležitú úlohu prevencia," doplnili odborníci.

Základom prevencie je podľa nich nevytvárať vo svojom okolí podmienky pre liahnutie komárov a predchádzať ich poštípaniu.

"V čase najvyššej aktivity komárov sa odporúča v exteriéri používať účinné repelenty proti hmyzu, obzvlášť počas pobytu v prírode nosiť vhodný odev," priblížili.

Vhodné je podľa nich tiež brániť vniknutiu komárov do miestnosti, a to sieťkami na oknách a dverách. V oblastiach s vysokou aktivitou komárov odporučili tzv. lapače komárov alebo rôzne svetelné zariadenia, ktoré ich odpudzujú.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied potvrdilo výskyt nebezpečného ázijského komára tigrovaného na Slovensku.

Podarilo sa ho objaviť na základe zberu dát od verejnosti z minulého roka, konkrétne v oblasti Bratislavy. Vedci predpokladajú, že komár je tu usídlený, keďže išlo o viacero nálezov v rámci mestskej časti Ružinov.

01 - Modified: 2024-09-06 14:13:43 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku zdvojnásobil svoju silu. Začína sa jeseň a s ňou sa opäť premoríme, je tu deviata vlna 02 - Modified: 2024-09-25 11:42:56 - Feat.: - Title: Odborníci sledujú komáre po celom Slovensku, zachytili africký vírus 03 - Modified: 2024-07-21 08:00:00 - Feat.: - Title: Týmto vodným plochám sa oblúkom vyhni, varujú hygienici. Po najnovších meraniach sú tieto lokality nevhodné na kúpanie 04 - Modified: 2024-07-03 13:53:13 - Feat.: - Title: Invázny komár tigrovaný si vytvoril v Bratislave lokálnu populáciu 05 - Modified: 2024-07-01 13:23:11 - Feat.: - Title: Európska komisia schválila prvú vakcínu proti ochoreniu chikungunya
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. október 2024 03:15