„Premlčacia lehota začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ obhajoval skrátenie premlčacích lehôt novovymenovaný poslanec za Smer Richard Glück.
Odborníci hovoria o nepochopení situácie a problémoch, ktoré pre preživšie bude znamenať skrátenie premlčacej lehoty za znásilnenie.
Koaliční poslanci vo štvrtok večer schválili spornú novelu Trestného zákona. Za bolo všetkých 78 prítomných poslancov za Smer, Hlas a SNS. Okrem zmien pri ekonomických trestných činoch koalícia prekvapivo zmenila aj premlčaciu lehotu pri znásilnení, pri závažnejšej forme skutku aj pri násilí na deťoch.
Lehoty za hranicami
Podľa poslanca Tibora Gašpara, ktorý bol spravodajcom novely, sa po viac ako 10 rokoch takéto činy dokazujú ťažko. Doplnil, že vychádza aj zo skúseností ako policajný prezident. V pléne zmeny obhajoval aj lehotami v susedných krajinách. „Česká republika 10 rokov, Rakúsko 10 rokov, Nemecko 10 rokov.“
Advokát Matúš Kanis, ktorý sa roky venuje téme sexuálneho a domáceho násilia, tvrdí, že to nie je pravda. „Nemôžeme zobrať názov trestného činu a pozrieť sa, ako je to inde, to nesedí.“ Vysvetľuje, že právne úpravy sú odlišné a líšia sa aj definície.
„To, čo je u nás definované ako znásilnenie, je v Česku až v druhom odseku toho paragrafu a tam už je premlčacia lehota 15 rokov.“ U našich susedov sa pritom práve v týchto dňoch vedie diskusia o zmenách. Tento týždeň prešla v Snemovni prvým čítaním zmena definície znásilnenia. Podľa vládnej no...
Zostáva vám 85% na dočítanie.