Na bratislavskom námestí SNP sa krátko pred 18-tou hodinou zbiehajú skupinky ľudí, presne 1 300 metrov od Národnej rady. Prichádzajú protestovať proti reforme trestných kódexov, ktorými chce vláda znížiť tresty za korupciu, skrátiť premlčacie lehoty pri trestných činoch či odobrať policajtom možnosť získať status chráneného oznamovateľa ak nahlásia korupciu vo svojom okolí Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
V Košiciach protest prejavom otvoril predseda poslaneckého klubu Progresívcov Martin Dubéci. Na východe je aj líder SaS Richard Sulík a Andrea Turčanová z KDH.
„Je to pre vládu posledná výzva: stiahnite tento promafiánsky balíček z parlamentu, inak bude neskoro," vyhlásil začiatkom týždňa predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda parlamentu Michal Šimečka. Protesty organizujú tri opozičné strany Progresívne Slovensko, Sloboda a Solidarita a Kresťanskodemokratické hnutie.
"Posledná výzva"
Ľudia prišli protestovať pár hodín po tom, čo si vládna koalícia tesnou väčšinou 77 hlasov odsúhlasila, že zmeny v trestnom zákone schváli v skrátenom režime. Teda bez medzirezortného pripomienkového konania a širšej odbornej diskusie. Prvé aj druhé čítanie, ktorými každý zákon musí prejsť, tak môžu schváliť v rámci jednej schôdze parlamentu a teda v priebehu niekoľkých dní.
„Je hanbou, aby sa vyšetrovania korupčných káuz obrovských rozmerov, ale i vyšetrovania vraždy Jána a Martiny, ktorej vykonávatelia majú až strašidelné blízke prepojenia na súčasnú vládnu moc, zamietli pod koberec," hovorí prvá rečníčka, Natália Svítková, manželka vyšetrovateľa NAKA, ktorého minister vnútra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo služby po nástupe do funkcie. Mimo služby minister vnútra postavil sedem vyšetrovateľov známych ako tvz. Čurillovci, ktorí v posledných rokoch pracovali na korupčných kauzách.
„Zachádzajú ešte ďalej, sťahujú si záznamy z chodieb pracovísk, aby zistili s ký...
Zostáva vám 85% na dočítanie.