Na Slovensku zomrelo v poslednom štvrťroku 2023 vyše 14 300 ľudí, čo predstavovalo v medziročnom porovnaní päťpercentný pokles. Počet úmrtí však prekonal hodnoty dlhodobého priemeru pred pandémiou, bolo ich približne o tisíc viac.
Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí za posledné tri mesiace roka 2023, ktoré zverejnil Štatistický úrad.
"Nadúmrtnosť v porovnaní s päťročným priemerom spôsobil vyšší nárast počtu zomretých pri chorobách dýchacej sústavy a infekčných a parazitárnych chorobách. Oproti predchádzajúcim dvom štvrťrokom výraznejšie stúpol aj počet zomretých na následky infekcie covid-19," vysvetlila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Zuzana Podmanická.
Počet zomretých prepočítaný na 100-tisíc obyvateľov sa po dvoch štvrťrokoch opäť dostal nad hranicu 1000 úmrtí. V priemere za rovnaké obdobie posledných piatich rokoch pred pandémiou bol na úrovni 978 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov.
Počet zomretých medziročne klesol vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Súčasne však vo všetkých regiónoch prekonal počty zomretých pred pandémiou.
Po zohľadnení veľkosti krajov z hľadiska počtu obyvateľov, hrubá miera úmrtnosti v porovnaní so situáciu pred pandémiou klesla len v Bratislavskom kraji, v ostatných krajoch vzrástla. Najnižšia bola v Bratislavskom a Prešovskom kraji s menej ako 910 zomretými na 100-tisíc obyvateľov. Najhoršia situácia bola v Banskobystrickom kraji, kde miera úmrtnosti predstavovala až 1214 zomretých na 100-tisíc obyvateľov.
Najčastejšími príčinami smrti boli choroby obehového systému (45,4 percenta úmrtí) a nádory (24,2 percenta). Treťou najčastejšou príčinou úmrtia boli choroby dýchacej sústavy (8,8 percenta). V porovnaní s obdobím nepoznačeným pandémiou ich počet vzrástol o viac ako tretinu.
Ešte výraznejšie, o takmer 82 percent stúpol počet obetí na infekčné a parazitárne choroby (2,5 percenta úmrtí). Ochorenie covid-19 s 1,5-percentným podielom na všetkých úmrtiach sa stále drží medzi príčinami úmrtí, ktoré len nepatrne ovplyvňujú úmrtnosť.
Za celý rok 2023 zomrelo podľa predbežných výsledkov na Slovensku 53 900 osôb, čo v medziročnom porovnaní predstavovalo 9,6-percentný pokles. V porovnaní s päťročným priemerom pred pandémiou to bolo o 0,7 percenta viac.