Dohoda o revízii viacročného finančného rámca zlyhala na nejednote názorov lídrov Európskej únie, treba však rešpektovať každý názor a postoj, aj ten, ktorý na samite Únie presadzoval maďarský premiér Viktor Orbán. Povedal to v piatok predseda vlády Robert Fico po zasadnutí Európskej rady v Bruseli.
Fico uviedol, že je presvedčený, že revízia dlhodobého rozpočtu Európskej únie bola navrhnutá len preto, aby bolo možné cez ňu presadiť finančnú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur.
Nerovnováha v rozpočte
"Bol plán dať Ukrajine 50 miliárd eur na nasledujúce štyri roky v pomere 17 miliárd ako hotové peniaze, granty a 33 miliárd v podobe úverov. Nakoniec boli urobené rôzne škrty a skončili sme pri návrhu, aby sme niekde zohnali 22,5 miliardy eur a z tejto sumy malo automaticky ísť 17 miliárd pre Ukrajinu," vysvetlil Fico.
Podľa jeho slov sú namieste otázky o rovnováhe, prečo dávať vysoké sumy Ukrajine a iba piatimi miliardami riešiť otázky, ako migrácia a iné vnútorné programy Európskej únie.
"Nedošlo k dohode, lebo tu bol aj iný názor, čo musíme rešpektovať," povedal s odkazom na veto maďarského premiéra. Ten odmietol revíziu dlhodobého rozpočtu, lebo tá okrem iného riešila aj úroky z mnohomiliardových pôžičiek na plán obnovy. Maďarsko má platby cez plán obnovy pozastavené pre obavy Európskej únie zo sprenevery týchto zdrojov. Orbán poukazoval, že revíziou rozpočtu by Maďarsko platilo časť úrokov z pôžičiek na zdroje, ktoré vôbec nečerpá.
Bilaterálna pomoc
Orbán je podľa Fica pripravený finančne pomôcť Ukrajine na bilaterálnej báze a venovať sumu okolo 350 miliónov eur, ktorá by Maďarsku prináležala v rámci 17-miliardového balíka na granty.
"Dvadsaťšesť krajín malo politickú zhodu revíziu podporiť, nám to vyhovovalo, lebo sme na revízii veľa získavali v podobe rôznych flexibilít, ale k dohode nedošlo. Nebola jednota všetkých 27 lídrov," vysvetlil premiér.
Zároveň potvrdil, že šéfovia vlád a štátov sa v tejto veci v Bruseli stretnú koncom januára. A ak by ani potom k dohode nedošlo, žiadna panika podľa Fica nehrozí, necítil ju ani teraz na samite a Únia bude musieť nájsť iné nástroje, ako cez pôvodnú výšku sedemročného rozpočtu hľadať primerané zdroje na nové priority.
Premiér tvrdí, že Európska únia má v roku 2024 peniaze na to, aby Ukrajine každý mesiac poslala 1,5 miliardy eur, tak ako tomu bolo v priebehu roka 2023, keď Európska komisia zaisťovala cez túto sumu bežný chod štátu, vyplácanie platov a penzií vo vojne postihnutej krajine.
Eurokomisia tvrdí, že Európska únia má zdroje na zaistenie financovia Ukrajiny na uvedené účely len do konca marca 2024.