Slovenská národná strana navrhne za ministra životného prostredia Rudolfa Huliaka. Ministerkou kultúry by sa mohla stať Martina Šimkovičová. Obaja kandidáti boli zvolení za poslancov parlamentu. Potvrdil to predseda národniarov Andrej Danko.
"Za ministrov budú nominovaní v prvom kole poslanci Národnej rady SR," uviedol pre TASR Danko, ktorý je predsedníctvom poverený predložiť nominácie.
Ministerka Šimkovičová
Budúca ministerka kultúry príde do rezortu z mediálneho priestoru. Pôvodne populárna moderátorka a redaktorka Markízy, opustila televízne obrazovky v roku 2015, po tom ako sa pridala k antiutečeneckej vlne.
Krátko na to nastúpila do parlamentu ako poslankyňa za stranu Sme rodina. Dlho tam však neostala, líder strany Boris Kollár ju z klubu vylúčil už po pár mesiacoch, keďže nebol spokojný s jej hlasovaním.
V posledných rokoch vystupovala hlavne ako moderátorka alternatívnej konšpiračnej internetovej TV Slovan, v ktorej často hosťoval Tomáš Taraba, Rudolf Huliak alebo predstavitelia hnutia Republika.
Tretí post SNS
SNS bude mať vo vláde aj tretí post. Nominant národniarov bude šéfovať ministerstvu športu a cestovného ruchu, ktoré vznikne od 1. januára 2024. Okrem toho bude mať SNS deväť štátnych tajomníkov.
„SNS zastupuje zlepenec poslancov. Straníci zostali bez funkcií. Danko potreboval formálne uspokojiť svojich spolustranníkov,“ komentuje rozdelenie funkcií politológ Grigorij Mesežnikov.
Smer-SD, Hlas-SD a SNS podpísali v pondelok koaličnú dohodu. Vyplýva z nej, že strany si rozdelia posty vo vláde v pomere 7:7:3. Predsedom vlády má byť nominant Smeru-SD, každej strane má pripadnúť jeden post podpredsedu vlády.
Povinná jazda
Koaličná dohoda tiež hovorí, že nominácia predsedu parlamentu patrí Hlasu-SD. Každá strana má mať aj jedného podpredsedu snemovne, jeden post ostane opozícii.
V dokumente koaliční lídri určili priority štvrtej Ficovej vlády. V prvom rade sa chcú venovať konsolidácii verejných financií a narastajúcej chudobe. Konsolidácia však nebude prebiehať, podľa slov predsedu Smeru, na úkor súčasného sociálneho štandardu. Ďalšou prioritou je reforma Trestného zákona.
„Koaličná zmluva nie je právny dokument,“ povedal na margo jej podpisu politológ Mesežnikov. Dodáva však, že z hľadiska politického fungovania je zmluva dôležitá, lebo určuje rámec spolupráce koaličných strán. „Je to slovenská tradícia, povinná jazda. Koalícia má mať nejaký základný dokument,“ dodáva.