Vládny letecký špeciál priviezol slovenských občanov z Izraela v dôsledku kritickej situácie pre víkendové teroristické útoky v krajine. Prílet lietadla Airbus A319 z Tel Avivu na Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave bol naplánovaný o 14:40. Lietadlo pristálo nakoniec o 15:20, pričom vyrazilo ráno krátko pred siedmou hodinou.
Viacerí pasažieri hovorili po pristátí v Bratislave o pocitoch úľavy a vďačnosti. Niektorí majú v Izraeli naďalej príbuzných a neodporúčajú tam cestovať.
Premiér Ľudovít Ódor v stredu uviedol, že vládny špeciál sa do Izraela otočí toľkokrát, koľkokrát je potrebné. Zároveň upozornil, že je to posledná možnosť, ktorá má byť využitá v núdzových situáciách, ak nie je možné iné riešenie.
Občanov zvažujúcich cestu do Izraela vyzval Ódor na to, aby tak nerobili. Poukázal aj na zvýšené bezpečnostné varovanie a odporúčanie necestovať, ktoré vydalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Podľa cestujúceho prebehlo všetko bez problémov. "Na uliciach neboli známky nepokoja, išlo len o rušnejší deň," tvrdí. "Konečne sme doma a môžeme ísť do bezpečia," dodal.
Vyjadrila sa aj turistka z pútnickej skupiny. "Sme vďační, že vláda umožnila náš príchod na Slovensko. V krajine je aj dcéra, ktorá má doma 10-ročného syna. Je otázne, ako sa dostanú domov. My sme bývali v Betleheme – tam sme boli akoby chránení. Nemali sme dojem, že by tam bolo až také ohrozenie. Cítili sme sa bezpečne," tvrdí.
Vládny špeciál do Bratislavy bez komplikácií dopravil tiež jednomesačné dvojičky. Pre rodičov bola situácia obtiažna, s veľvyslanectvom však boli v kontakte od začiatku. Dnes by nikomu do krajiny neodporúčali cestovať. Všetci sú pripravení, že situácia bude eskalovať.
Viera Sandecká z Bardejova, ktorá v súčasnosti žije v Brne pricestovala v bezpečí do Bratislavy aj s dcérou Dianou. Vojakov videla pri meste Jericho a pri Mŕtvom mori, tanky však nezhliadla. Príslušníci armády sa nachádzali aj na checkpointoch na letisku.
"Na území Palestíny, čo je blízke pohraničie Izraela, sú Palestínčania väčšinou kresťania, no zo situácie boli nešťastní aj moslimovia. K nám sa správali pekne," tvrdí Viera. O útokoch sa dozvedela od známych, pretože nemala pripojenie na internet. "Báli sme sa čo bude ďalej. Báli sme sa hlavne, či sa dostaneme domov, " vyjadrila znepokojenie. Podľa jej slov aj Židia, ktorí majú známych v zahraničí, odchádzajú za nimi.