Prezident Policajného zboru Štefan Hamran. FOTO: TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Hamran odmieta, že by vyšetrovateľ Ďurka inštruoval kajúcnika

18.09.2023, 15:53
Autor:
TASRTASR

Šéf polície povedal, že Pavol Ďurka mal Petrovi Petrovovi len vysvetľovať, v akej veci bude vypovedať, nie to, ako má vypovedať.

Policajný prezident Štefan Hamran odmieta piatkové tvrdenia Smeru, že by Pavol Ďurka inštruoval kajúcnika Petra Petrova, ako má vypovedať na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).

Smer sa odvolával na nahrávku rozhovoru medzi Ďurkom a Petrovom, ktorá mala byť zo septembra 2023. Hamran tvrdí, že výsluch aj rozhovor sa konali v júni 2023, keď pôsobil Ďurka na NAKA.

Hamran sa zastal Ďurku

Šéf polície tiež doplnil, že Ďurka mal Petrovovi len vysvetľovať, v akej veci bude vypovedať, nie to, ako má vypovedať.

Hamran ozrejmil, že Ďurka vydal v júni uznesenie o začatí trestného stíhania, pretože mu bol priradený spis, keď bol zaradený na NAKA ako vyšetrovateľ. Výsluch sa mal následne konať ešte v júni a neviedol ho Ďurka.

Hamran dodal, že v septembri sa konal ďalší výsluch, no týkal sa inej záležitosti a Ďurka už v tom čase pôsobil na Úrade inšpekčnej služby.

"Jeden výsluch sa uskutočnil v septembri, ktorý sa jeho prípadu vôbec netýka, a ten druhý sa uskutočnil v júni, keď tam konkrétne Ďurka ešte pracoval a bol to v podstate jeho prípad," doplnil Hamran.

Smer na tlačovej konferencii ukázal aj uznesenie, ktoré malo viesť k zadržaniu dnes už bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča a ďalších.

Ficova kritika

Pod uznesením je podpísaný Ďurka, čo podľa Fica dokazuje, že tvrdenie, že Ďurka s tým už nič nemá, je klamstvo.

Hamran reagoval, že v prípadoch týkajúcich sa SIS a Národného bezpečnostného úradu sa začalo trestné stíhanie v roku 2021 a 2022, preto s ním nemohlo súvisieť uznesenie o začatí trestného stíhania z júna tohto roka.

Uznesenie o začatí trestného stíhania, ktoré vydal Ďurka, sa podľa Hamrana týka možnosti uplácania kľúčových svedkov.

"Ide o prípad, kde boli informácie smerujúce k tomu, že sa môžu uplácať nejakí kľúčoví svedkovia, aby otočili vo svojich svedeckých výpovediach v rozpore so skutkovým stavom a s reálnou situáciou, aby v podstate manipulovali priebeh trestného konania, a že za tým účelom sú pripravené nejaké financie na uplácanie takýchto kľúčových svedkov," priblížil.

 

01 - Modified: 2024-06-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Daň z cukru je symbolom nesystémovosti a neefektivity štátu 02 - Modified: 2024-06-18 14:15:41 - Feat.: - Title: Ako sa postarať o dlhoročných politických lídrov? Doživotnou rentou určite nie 03 - Modified: 2024-06-18 11:50:39 - Feat.: - Title: Kaliňák o lex atentát: Doživotná renta pre Fica sa vám môže nepáčiť, ale cez to nejde vlak 04 - Modified: 2024-06-17 16:46:55 - Feat.: - Title: Pellegrini chce na summite Únie vyrokovať silné portfólio pre Šefčoviča, zastupuje Fica 05 - Modified: 2024-06-17 14:24:24 - Feat.: - Title: Obchod so Slovenskom má priestor na výrazný rast. Potenciál vidíme v turizme, tvrdí pre HN veľvyslankyňa Indie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. jún 2024 03:33