Bosna a Hercegovina nevydá Slovensku obžalovaného expolicajta Mariána Kučerku, ktorému hrozí trest pre branie úplatkov, informuje Denník N. Bosnianske súdy podľa portálu právoplatne odmietli žiadosť slovenských justičných orgánov.
Rozhodnutie o odmietnutí Kučerkovho vydania podpísal 16. júna minister spravodlivosti Bosny Davor Bunoza. Denníku N to potvrdil Súd Bosny a Hercegoviny v Sarajeve.
"Dôvodom, prečo nevyhoveli, bolo, že niekdajší vyšetrovateľ NAKA požiadal v tejto krajine o azyl skôr, ako Slovensko dalo žiadosť o jeho vydanie," uvádza sa ďalej v článku.
Súd Bosny a Hercegoviny pre Denník N uviedol, že od 22. júna je právoplatné rozhodnutie o zrušení obmedzení, ktoré musel Kučerka dodrživať od začiatku februára. To znamená, že nemá zakázané cestovanie po Bosne, no vycestovať nemôže, keďže je na neho stále vydaný medzinárodný zatykač.
Kučerka opustil Slovensko vtedy, keď sa blížilo rozhodovanie Najvyššieho súdu o jeho odvolaní. Špecializovaný trestný súd v Pezinku ho minulý rok odsúdil za korupciu na jedenásť rokov a trest prepadnutia majetku.
Na otázky, či už má naspäť svoj pas a v akom štádiu je jeho žiadosť o azyl, Kučerka v stanovisku pre Denník N nereagoval. Súd Bosny a Hercegoviny reagoval, že nedisponuje informáciou, či mu bol azyl udelený. K cestovnému dokladu uviedol, že je uložený na tamojšom ministerstve bezpečnosti, konkrétne na oddelení azylu, píše sa v článku.
V žiadosti o azyl sa uvádzajú dôvody, prečo dotyčný oň žiada. Zadokumentovať musí aj to, či sú voči nemu vedené trestné konania a pre aké podozrenia. Kučerka o sebe tvrdí, že je na Slovensku obeťou politického procesu, ako vyplýva z emailu, ktorý vo februári poslal na Najvyšší súd a na verejnom zasadnutí ho vtedy čítali.
"Pred bosnianskym súdom hovoril, že vláda Eduarda Hegera, ktorá bola vtedy pri moci, robí politické zúčtovanie s bývalým vedením polície z čias Smeru a Robert Fico preto podáva trestné oznámenia. V emaile uviedol, že do Bosny prišiel 3. januára za priateľom do Sarajeva pre obavy o svoj život," píše Denník N. Špeciálna prokuratúra trvá na tom, že sa Kučerka v Bosne účelovo vyhýba trestnému konaniu a zároveň odmieta, že by bol obeťou politického procesu.
V prípade neudelenia azylu je možné konanie o jeho vydaní na Slovensko obnoviť. Reakciu Kučerku sprostredkoval denníku jeho obhajca Bezák.
Podobný prípad sa stal tiež pri ďalšom aktérovi vojny v polícii, bývalom šéfovi operatívcov NAKA Jánovi Kaľavskom. Toho Bosna minulý rok nevydala slovenským orgánom pre ten istý dôvod ako pri Kučerkovi.
Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo zamietnutie žiadosti o vydanie Kučerku. „Súd Bosny a Hercegoviny v rámci konania potvrdil, že azylové konanie bolo začaté skôr, ako štát vydal medzinárodný zatykač. Tým nie sú naplnené zákonné požiadavky na jeho vydanie, v súlade s článkom 34 Zákona o medzinárodnej právnej pomoci v trestných veciach,“ cituje denník stanovisko rezortu spravodlivosti.