Zdravotná starostlivosť ako vo vyspelých západných krajinách: transformuje sa z akcentu na hospitalizáciu do ambulantnej sféry a odtiaľ sa posúva do virtuálneho prostredia. Človek to pocíti pri martinskej nemocnici. Namiesto otravnej postele a nemocničného stresu si môže užívať komfort domáceho prostredia.
Pacient, volajme ho Miroslav, trpí syndrómom spánkového apnoe. Nové technológie Miroslavovi umožňujú, aby nemeral x-krát cestu za bielymi plášťami. Jeho stav monitoruje aparát prenášajúci dáta do počítača doktora. Ten môže zmeniť spôsob liečby i dávkovanie liekov. Zdravotná starostlivosť na diaľku je čoraz viac v kurze. Háčik je len v tom, že jej výhody si Miroslav neužije. Martinský projekt zostáva stále len na papieri a dokazuje impotenciu štátu, ktorý nie je schopný postaviť za pol storočia koncovú nemocnicu.
Jej tiene možno vytušiť pri obhliadke lokality Veľká hora, ktorá sa nachádza len v tesnej blízkosti Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Kopce hliny z odobranej pôdy svedčia o tom, že archeológovia majú už svoju prácu za sebou. Našťastie pre pacienta nič neobjavili.
Terén kopíruje plochu, na ktorej má vyrásť symetrická kocka s rozmermi 135 krát 135 metrov. Každý jej kvadrant je identický, každý umožňuje zdieľanie personálu. Vzdialenosti sú v rámci možností čo najkratšie. „Trasy sú dôležité, to vám...
Zostáva vám 85% na dočítanie.