Premiér Ľudovít Ódor na vládnutie nepotrebuje nevyhnutne podporu politických strán zastúpených v parlamente. Na stretnutiach s politickými lídrami však hľadá konsenzus na politických krokoch, ktoré by mohli mať kontinuitu aj po parlamentných voľbách. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.
Vláda odborníkov vznikla na základe poverenia prezidentkou Zuzanou Čaputovou a vládnuť môže aj bez dôvery parlamentu. Ak ale nemajú byť rozhodnutia a kroky kabinetu po voľbách negované novou vládou, podľa Hrabka je rozumné vopred ich konzultovať so stranami, ktoré majú šancu v budúcom parlamente byť.
"Premiér Ódor je zodpovedný nie len za programové vyhlásenie, ale aj za samotný chod krajiny. Preto pozval niektoré politické strany aj na stretnutie k Rázsochám a Plánu obnovy," konštatoval Hrabko. Za rovnako dôležitú tému považuje eurofondy a kroky, ktoré znížia stratu v dôsledku ich nedočerpania.
Zodpovednosti sa podľa neho premiér nezbavuje. "Rozhodnúť bude musieť on, ale je správne, že takéto veci konzultuje. Aby kontinuita krokov terajšej úradníckej vlády a potom novej vlády, ostala zachovaná," uviedol Hrabko.
Na margo garancií férových a spravodlivých volieb Hrabko povedal, že právna úprava dnes umožňuje politickým stranám nominovať svojich členov do volebných komisií, fotiť si jednotlivé zápisnice a vytvárať tak účinnú krížovú kontrolu. "Ak si bude každý plniť povinnosti tak, ako má, tak sa v tejto chvíli falšovania volieb neobávam."
Hrabko reagoval aj na spojenie mimoparlamentných strán Modrí-ES Mikuláša Dzurindu s Mostom-Híd 2023. Myslí si, že obidva subjekty zvýšili svoje šance. "Nakoniec, čo mal Most – Híd urobiť, keď sa rozhodol odísť z Aliancie? Samostatne by nemal šancu, rovnako samostatne by nemal šancu ani Dzurinda," skonštatoval Hrabko s tým, že strany majú stále priestor rokovať aj o spolupráci s ďalšími politickými subjektami.
Hrabko zhodnotil i konferenciu Globsec za účasti viacerých hláv štátov. Podľa neho priniesla Bratislave množstvo publicity vo významných svetových médiách. Veľký politický význam vidí aj v stretnutí slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. "Pri takýchto stretnutiach zvyčajne ide o dve veci, jedny sú verejne prezentované a druhé, dôležitejšie, verejnosť nevidí, to sú rokovania v zákulisí. Aj tie sú veľmi potrebné," uzavrel.