Na Slovensku prebieha informačná operácia Ruskej federácie, ktorej asistuje aj ruská ambasáda na Slovensku, varuje polícia v mimoriadnom statuse na Facebooku. Jej následkom sa Slovenskom masívne šíria hoaxy súvisiace s veľkou explóziou v západoukrajinskom meste Chmeľnyckyj.
Mohutné výbuchy otriasli týmto mestom 13. mája po ruskom raketovom útoku. Videá nad mestom ukazujú po explózii veľký "hríb". Ukrajina uvádza, že nepriateľ zasiahol jedno zo zariadení kritickej infraštruktúry.
Hoax podľa polície spočíva v tvrdení, že po zásahu muničného skladu v Chmeľnyckom sa začala do okolia šíriť radiácia, ktorá teraz mieri aj k nám. Upozorňuje, že sa šíri prostredníctvom proruských dezinformačných kanálov.
Silným argumentom dezinformácie je, že výrazne zvýšenú radiáciu namerali v poľskom meste Lublin pri ukrajinských hraniciach. Tvrdenie doprevádza aj grafom, ktorý ukazuje, že pár dní po silných explóziách detegovala Univerzita Márie Curie-Skłodowskej v Lubline zvýšené hodnoty bizmutu-214, čo vydávajú za dôkaz šíriacej sa rádioaktivity.
Napríklad podľa dezinformačného webu Infovojna je to dôsledok toho, že Rusi trafili sklad s hlavicami s ochudobneným uránom, ktorý Ukrajine dodali Briti.
Správy o zvýšenie radiácii vyvracia poľská Národná agentúra pre atómovú energiu. "Bizmut-214 je jedným z rádionuklidov z radu urán-rádium. Prirodzene sa vyskytuje na zemskom povrchu a v atmosfére vo forme aerosólov. Keď prší, aerosóly obsahujúce Bi-214 sa rozvíria zo zemského povrchu a vyplavia sa z atmosféry. Po dosiahnutí detektora je možné merať gama žiarenie emitované týmto izotopom. To spôsobuje zvýšenie rádioaktívneho pozadia," informuje agentúra.
Ubezpečuje zároveň, že aj namerané "zvýšené" hodnoty sú stále nízke a neohrozujú život ani zdravie. Podotýka tiež, že tento izotop sa nepoužíva v žiadnom odvetví, ani v zbrojárstve.
Rovnako reagujú aj slovenské orgány. "Radiačná situácia na území Slovenskej republiky je aktuálne štandardná. Neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt dávkových príkonov žiarenia gama," upokojuje situáciu Úrad verejného zdravotníctva.
Slovenský hydrometeorologický ústav sa vyjadril, že na stránke má k dispozícii on-line výstupy zo svojich monitorovacích staníc po celom území republiky. "Na žiadnej z nich sme za posledný mesiac nezaznamenali hodnoty, ktoré by prevyšovali prírodné pozadie. Jediné drobné zvýšenia dávkového príkonu súvisia so zrážkovou činnosťou a možno ich vidieť na grafoch," poukázal hovorca ústavu Ivan Garčár. Tieto epizódy však podľa neho nemajú umelý pôvod.
"V pondelok (15. 5.) sme naše merania analyzovali s dátami z okolia mesta Chmeľnyckyj, ktoré sú dostupné prostredníctvom európskeho systému EURDEP. Ani na ukrajinských staniciach neboli zaznamenané významne zvýšené hodnoty," doplnil Garčár. Hodnoty v spomínanej oblasti sú podľa neho normálne.