Dlhé roky ste žili a pôsobili na Novom Zélande, na Slovensko ste sa vrátili v roku 2016. Zostali ste pracovať v odbore?
Áno, umelá inteligencia je však veľmi široká oblasť. Ja osobne sa zaoberám interdisciplinárnym výskumom i výučbou na hranici umelej inteligencie, neurovedy a biofyziky. Moje počítačové modely sa zameriavajú na modelovanie procesov v nervových bunkách mozgu. Konkrétne na synapsách, čo sú spojenia medzi neurónmi, ktoré sa menia v priebehu učenia.
Zhruba koľko ľudí sa u nás zaoberá umelou inteligenciou?
U nás na fakulte matematiky a fyziky okolo dvadsať. Celkovo na Slovensku by som to odhadovala na stovky.
Pred naším stretnutím som vám zaslal okruh tém...
... na ktoré rada zodpoviem, musím však dodať, že som pri príprave tohto rozhovoru použila ChatGPT. Prečo nie, keď to takto môže byť lepšie? (Smiech)
Podľa vás, čo to je tá AI?
V rôznych oblastiach, ako sú psychológia, filozofia, kognitívna veda, existuje viacero definícií inteligencie. Všetky zdôrazňujú rôzne aspekty tejto schopnosti – logika, učenie, komunikácia a podobne. No a umelá inteligencia je taká oblasť informatiky, ktorá sa zaoberá tvorbou algoritmov a následne počítačových programov. Tie sú schopné napodobňovať tieto aspekty ľudskej inteligencie. Stručne povedané, AI je softvér simulujúci ľudskú inteligenciu.
Ktoré z jej výhod by ste vyzdvihli?
Automatizuje určité procesy a úlohy, čo vedie k zvýšeniu efektivity a produktivity práce, napríklad v automobilovom priemysle, ale aj v mnohých iných odvetviach. Potom je to presnosť a spoľahlivosť v riešení určitých úloh. Tu by som uviedla ako príklad autopilota. Po tretie je to flexibilita využiteľná v rôznych odvetviach a situáciách. Dokonca vďaka ChatGPT sa ukazuje potenciál aj vo vzdelávaní.
A mínusy?
Zostáva vám 85% na dočítanie.