V prípade vraždy Daniela Tupého dnes Národná kriminálna agentúra NAKA zadržala osem osôb. Ide o akciu Karma. Prezídium Policajného zboru o tom informovalo na sociálnej sieti.
Zaisťovacie úkony policajti vykonávajú v Bratislavskom a Trnavskom kraji. "V súčasnosti zatiaľ nie je možné poskytnúť bližšie informácie," dodala polícia.
Vec je v úvodnom štádiu trestného konania, doplnil pre TASR hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo.
Študenta Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Utrpel osem bodných rán. Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Podľa svedkov mal útok trvať asi minútu. Zranenia utrpeli šiesti ľudia.
Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Podľa niektorých médií polícia pracovala v tom čase aj s verziou, že vraždu mohli mať na svedomí muži z podsvetia. V kauze obžalovali päť osôb, Richardovi H. za vraždu hrozilo desať až 15 rokov. Okresný súd Bratislava I ich v júni 2009 oslobodil.
Výberová chronológia kauzy vraždy študenta Daniela Tupého
2005
4. novembra
- Vo večerných hodinách bol na Tyršovom nábreží v Bratislave zavraždený 21-ročný študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý. Podľa očitých svedkov ho zabila skupina neznámych maskovaných osôb (neonacistov). Pri útokoch boxermi a nožmi zranili ďalších šesť študentov.
9. novembra
- Organizácia Ľudia proti rasizmu vyzvala vtedajšieho ministra vnútra Vladimíra Palka, aby boj proti trestnej činnosti páchanej pravicovými extrémistami zaradil medzi politické priority rezortu.
- Odmenu v celkovej výške 400.000 slovenských korún ponúkali viaceré médiá tomu, kto pomôže polícii nájsť vraha.
- Pripomenúť si smrť Tupého a odmietnuť neonacizmus vo všetkých jeho podobách prišlo na Hodžovo námestie v Bratislave 5000 ľudí.
10. novembra
- Na boj proti rasizmu a extrémizmu bola na ministerstve vnútra zriadená centrálna Komisia pre koordináciu postupu proti extrémizmu.
- Príbuzní, spolužiaci, pedagógovia, ale aj neznámi ľudia sa prišli na Nový cintorín v Žiline rozlúčiť s Tupým.
12. novembra
- Minister vnútra Vladimír Palko povedal, že vo vyšetrovaní vraždy študenta Daniela Tupého sa objavili zaujímavé stopy, nekonkretizoval ich.
2006
22. februára
- Vyšetrovatelia vypočuli poškodených a rodinu zavraždeného študenta. Polícia tiež predviedla a vypočula desiatky osôb, či už svedkov alebo podozrivých.
23. februára
- Otec zavraždeného Daniela Tupého pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu zabitie jeho syna skupinou neonacistov.
30. októbra
- Vyšetrovanie vraždy Tupého smerovalo k tomu, že za zabitím stála skupina neonacistov, vyhlásil otec zavraždeného Daniel Tupý starší. Polícia mala podľa neho k dispozícii určité svedectvá a identikity možných páchateľov.
2008
27. februára
- Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že po necelom dva a pol roku od vraždy polícia obvinila jednu osobu z vraždy a tri osoby z ublíženia na zdraví. Minister uviedol, že svojím vzhľadom tieto osoby pripomínajú príslušnosť k extrémistickým hnutiam.
17. marca
- Krajský súd v Bratislave zamietol sťažnosti trojice obvinených v prípade vraždy voči vzatiu do väzby. Richard H., Dávid V. a Ján S. zostali za mrežami.
26. mája
- V súvislosti s kauzou Tupého zadržali príslušníci Úradu boja proti organizovanej kriminalite Karola P. zo skupiny piťovcov. Zadržaný mal údajne ovplyvňovať jedného z utajených svedkov a dopustiť sa tým trestného činu marenia spravodlivosti.
29. mája
- Karol P. išiel do väzby. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I.
1. októbra
- Okresný súd Bratislava I rozhodol o prepustení z väzby dvoch údajných útočníkov na Tupého - Dávida V. a Jána S. Vo väzbe zostal Richard H. Keďže však voči rozhodnutiu podala sťažnosť prokurátorka, zostali vo väzbe naďalej všetci traja.
23. októbra
- Krajský súd v Bratislave rozhodol o prepustení z vyšetrovacej väzby dvoch údajných útočníkov na študenta - Jána S. a Dávida V. Súd ďalej rozhodol, že u údajného hlavného útočníka Richarda H. naďalej trvajú dôvody na väzbu.
2009
26. januára
- Po viac ako troch rokoch, ktoré uplynuli od vraždy, sa začalo na Okresnom súde Bratislava I po prvý raz pojednávanie s údajnými útočníkmi na študenta.
- Dozorová prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave pred procesom pre TASR uviedla, že je v dôkaznej núdzi.
29. januára
- V kauze pred súdom vypovedal prvý z významných svedkov Milan L. Vypovedal, že v čase vraždy boli na Tyršovom nábreží iba Michal B., Róbert J., osoba pod prezývkou Grco, ktorý v minulosti spáchal samovraždu, a Marek K.
10. júna
- Senát bratislavského okresného súdu zamietol návrh otca zavraždeného študenta, aby obžalovaní v tejto kauze a utajovaní svedkovia išli na detektor lži. Prokurátorka zároveň oficiálne priznala, že v tomto prípade je v dôkaznej núdzi.
11. júna
- Ďalší z utajovaných svedkov v kauze vraždy odmietol vypovedať. Poprel svoje pôvodné slová z výpovede v prípravnom konaní. Dokazovanie v prípade sa tak skončilo.
12. júna
- Prokurátorka navrhla uznať Richarda H. za vinného z vraždy Tupého. Navrhla pre neho trest v hornej polovici trestnej sadzby vo väzení s najprísnejším strážením. Richardovi H. hrozilo desať až 15 rokov. Zvyšným obžalovaným z útoku z novembra 2005 navrhla trest v dolnej polovici trestnej sadzby v zariadení s minimálnym stupňom stráženia.
16. júna
- Obžalovaných v prípade vraždy Tupého rozsudkom oslobodil Okresný súd Bratislava I. Súd neuznal za vinného Richarda H. ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Ako vyplynulo počas procesu, časť z obvinených bola zo skupiny piťovcov a časť zo sýkorovcov. Tí však boli v antagonistickom vzťahu.
2010
7. júla
- Odchádzajúci šéf rezortu vnútra Kaliňák povedal, že pri vyšetrovaní vraždy sa urobili chyby už na mieste činu.
1. novembra
- Ministerstvo vnútra zrušilo špecializovaný tím na vyšetrenie vraždy.
4. novembra
- V kauze vypočuli ďalších svedkov a boli urobené nové úkony vo veci. Informoval minister vnútra Daniel Lipšic.
2011
9. januára
- Bratislavská mafia ponúkla 200.000 eur za mená nových svedkov v prípade vraždy.
2012
24. augusta
- Trestné stíhanie v prípade študenta bolo prerušené.
2017
6. novembra
- Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar pripustil, že polícia preveruje nové informácie.
2019
6. februára
- Nevyriešeným prípadom vraždy sa inšpiroval režisér Teodor Kuhn, ktorý natočil film s názvom Ostrým nožom.