Nedávno ste v súťaži Deloitte Technology Fast 50 Central Europe získali tretie miesto spomedzi najexpandovanejších stredoeurópskych technologických spoločností. Vďaka čomu?
Slovenská firma sa umiestnila v prvej trojke po viac ako dvadsiatich troch rokoch. Vďačíme za to predaju PCR testov. Išlo však o jednorazovú záležitosť a od minulého roka sme späť pri vývoji a validácii nášho testu pre pacientky s rakovinou prsníka.
Tempo rastu o viac ako šesťtisíc percent spoločnosti MultiplexDX priniesli hlavne PCR testy, celkovo ste dosiahli obrat 9,5 milióna eur. Podľa akej schémy vo firme prerozdeľujete financie?
Riadime sa rozpočtom, ktorý máme naplánovaný na celý jeden rok, a zakaždým vidíme, ako sa vyvíja. Vlani sme na začiatku roka vedeli, že máme zisk štyri milióny eur. Mali sme naplánované najmä predaje testov na covid-19. V polovici roka predaj testov klesol, tak sme sa prirodzene rozhodli, že peniaze zostanú vo firme. Presunuli sme ich na onkologické testy a dobre sme urobili. Základným pravidlom je prežitie firmy s dostatkom prostriedkov na vedu a výskum a udržanie si špičkového tímu vedcov.
S deviatimi miliónmi eur by ste mali byť bohatý človek.
Nie som. Naša ďalšia uzávierka ukáže, že sme v strate a finančné prostriedky vrátane profitu sme použili v rámci firmy. Žiadne ďalšie peniaze sme si nevyplatili ani na dividendách. Na špici minulého roka sme zamestnávali takmer 40 ľudí a nakúpili sme kopu moderných prístrojov. Bývam stále v podnájme a jazdím na aute značky Peugeot. Finančne som na tom ako priemerný Slovák.
Vaša firma expanduje, ale ako na tom stojí Slovensko?
Patríme medzi najhoršie krajiny, čo sa týka finančnej podpory vedy a výskumu. Od nej sa odvíja úroveň, lebo na špičkovú vedu potrebujete veľa peňazí. Zároveň musíme čeliť odlevu kvalitných vedcov. Tí napriek tomu počas pandémie dokázali konkurencieschopnosť a predovšetkým pomáhať Slovensku v najhorších časoch. To všetko však pre nich nevyústilo v nejakú väčšiu podporu. Zaslúžili by si ju. Musíme si úplne otvorene položiť otázku, či vede a výskumu chceme v budúcnosti venovať pozornosť, či ju považujeme za pilier modernej spoločnosti.
Z toho, čo hovoríte, vyplýva, že asi nie.
Možno nerozumieme vete, že štáty nedávajú viac peňazí do vedy, ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.