Predseda Súdnej rady Ján Mazák volá po systematickej príprave kandidátov do štruktúr európskych súdov. Reagoval tým na skutočnosť, že Slovensko malo v minulosti problém obsadiť sudcovské pozície na Všeobecnom súde Európskej únie.
"Od roku 2014 až do roku 2020 Súdna rada robila všetko možné, len sa nesnažila nominovať takých kandidátov, ktorí by spĺňali aj požiadavky plynúce z práva Európskej únie a z kritérií vytvorených osobitným poradným panelom, ktorý posudzoval ich spôsobilosť stať sa sudcami na Všeobecnom súde Európskej únie," zdôraznil Mazák.
Poukázal na to, že poradný panel Rady Európskej únie žiadnemu členskému štátu v minulosti nevrátil viac ako jedného kandidáta. "Nám neodobrili piatich kandidátov, hoci pri piatej kandidátke Martine Jánošíkovej chýbal len počet rokov vo vysokých právnických funkciách, čo v porovnaní s inými kandidátmi z iných krajín, ktorí dostali kladné odporúčanie, až tak veľmi neobstojí," dodal. Rád by sa preto v budúcnosti vyhol podobnej medzinárodnej blamáži.
"Potrebné je hľadať a pripravovať ďalších kandidátov na európske súdy, najmä na Európsky súd pre ľudské práva, ako aj na Súdny dvor Európskej únie a Všeobecný súd Európskej únie. Nepovažujem tiež za dobré, ak sa uchádzajú o také sudcovské posty iba jednotlivci, trochu to bráni výberu toho najlepšieho," podotkol s tým, že Súdna rada počas rokov 2021 a 2022 zvolila vhodného kandidáta na Súdny dvor Európskej únie Miroslava Gavalca. Vlani sa podarilo nominovať aj kandidátov na funkciu sudcu i dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie, zvolení boli tiež kandidáti na ad hoc sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva.