1. 1993 Samostatnosť
Nová sloboda a demokracia umožnili otvoriť diskusie, ktoré boli celé desaťročia tabuizované a vyniesli na povrch mnohé dlhodobo neriešené problémy. Kľúčovým pre ďalší vývoj sa ukázalo postavenie Slovenska a slovensko-české vzťahy. Koncept federácie nevyšiel. Po volebnom víťazstve HZDS, SDĽ a SNS v júni v roku 1992 na Slovensku a zostavení koalície na čele s premiérom Vladimírom Mečiarom nasledovala Deklarácia zvrchovanosti.
Federálne zhromaždenie nakoniec rozhodlo, že 31. decembra 1992 Česká a Slovenská Federatívna Republika zanikne. Jej nástupníckymi štátmi sa 1. januára 1993 stali Slovenská a Česká republika. Slovensko postupne uznal celý svet a stalo sa členom Svetovej banky, OSN aj Rady Európy.
2. 1993 Prvý prezident
15. februára poslanci Národnej rady Slovenskej republiky zvolili za prvého prezidenta kandidáta HZDS Michala Kováča. Prvýkrát si občania Slovenska volili svojho prezidenta až od roku 1999. Víťazom prvých priamych prezidentských volieb sa stal Rudolf Schuster. Vo funkcii sa potom postupne vystriedali Ivan Gašparovič, Andrej Kiska a Zuzana Čaputová, ktorá sa v roku 2019 stala prvou ženou na tomto poste.
3. 1993 Slovenská koruna
Slovensko v januári 1993 nemalo vlastnú menu. Až vo februári nastala menová odluka a začala platiť slovenská koruna. Na československé bankovky sa preto lepili špeciálne kolky, ktoré mali odlíšiť tie používané na Slovensku a v Česku. Celkovo sa okolkovalo 120 miliónov kusov v nominálnej hodnote 40,64 miliardy korún. Prvá slovenská bankovka v nominálnej hodnote 50 Sk sa dostala do obehu koncom augusta 1993. Posledné okolkované bankovky definitívne stratili platnosť na začiatku nasledujúceho roka.
Zostáva vám 85% na dočítanie.