Vojna na Ukrajine a jej vplyv na svetovú ekonomiku vyzdvihuje ešte viac potrebu zabezpečiť slovenskú sebestačnosť v potravinách. Uviedol to šéf spoločnosti Agromačaj Juraj Mačaj v magazíne Svet pred nami 2023 britského The Economist, ktorý na Slovensku vydávajú HN. Napokon vojna sa neprejavuje iba v obmedzení zdrojov a náraste ich cien, ale aj v tom, že Rusko spravilo z obchodu nástroj vojny, ktorým vyvíjajú nátlak na ostatné krajiny. Takisto vnímate, že sebestačnosť už nie je iba PR, ale reálna úloha, ktorú treba vyriešiť?
Áno, treba otvorene povedať, že ako súčasť Európskej únie sme v ekonomickej vojne s Ruskom. Výsledkom je enormný nárast cien energií, čo sa prejavuje ako výrazné stúpanie cien potravín. Musíme si priznať, že sa skončilo dlhé obdobie, počas ktorého boli potraviny cenovo dostupné. Potravinová sebestačnosť už nie je len marketingové heslo, ale začína sa dostávať do popredia ako reálna úloha na riešenie. A v našom priestore to je extrémne zložitá úloha na riešenie. V týchto krízových časoch si všetci uvedomujú, že kým právnika potrebujete možno raz – dva razy za život, s výsledkami práce potravinára a poľnohospodára sa stretnete aspoň trikrát za deň.
Na Slovensku, žiaľ, za posledných 30 rokov naša sebestačnosť a výkon agropotravinárskeho sektora kontinuálne klesali. Za Mečiarovej éry v 90. rokoch došlo k nešťastnej privatizácii mnohých poľnohospodárskych podnikov, a následne, keď sa dostali pod tlak zahraničných konkurentov z Únie, tlak nevydržali. Navyše, v minulosti sme neboli schopní dobre nastaviť a cieliť formu podpôr. Dnes tak máme stav, že aj tam, kde by sme mohli byť sebestační, sme hlboko pod 50 percentami.
Pre vyriešenie potravinovej bezpečnosti ste odobrili možnosť obmedzenia ich vývozu počas mimoriadnej situácie, núdzového a výnimočného stavu. Považujete zmenu s odstupom času za správny krok? Nebola by lepšia iná cesta?
Zostáva vám 86% na dočítanie.