Horúcou novinkou na scéne je podpísanie memoranda medzi lekárskymi odborármi a vládou. Ako ho hodnotíte?
Z pohľadu pacienta je to dobrá správa. Vždy sme podporovali oprávnené požiadavky všetkých zdravotníkov – lekárov, sestier či fyzioterapeutov. Skutočne je nutné pristúpiť aj k plánovaniu ľudských zdrojov a istej stratégii tak, aby sme mohli naplniť nemocnice. No máme tu aj ambulancie a veľmi sa obávame, že ak nebudú zohľadnené požiadavky všetkých, zdôrazňujem zdravotníkov, tak situácia sa rapídne nezlepší. Skôr naopak.
V akom zmysle slova?
Naštrbia sa interpersonálne vzťahy a ťažko sa v nich bude hľadať cesta pacienta. Zdravotníctvo je o tímovej práci. Každý od každého je závislý. Nemôžeme povedať, že ambulantný sektor nech si to vyrieši sám. V ňom sa začína cesta pacienta a poskytuje sa 60 až 70 percent starostlivosti. Až následne sa dostáva do nemocnice. A treba zvažovať situáciu aj pri výkone ďalších povolaní. Veď máme napríklad oveľa horšiu situáciu so zdravotnými sestrami.
Boli v rokovaniach medzi vládou a doktormi pacienti rukojemníkmi?
Žiaľ, áno. Majú vážne obavy z toho, čo minister financií Igor Matovič opakovane avizoval: Ak sa dá jednej skupine, tak nebude trebárs na inovatívne lieky, ktoré sme si roky krvopotne presadzovali. Toho sa asi nedočkáme, lebo v rozpočte na ne bolo pôvodne vyčlenených 50 miliónov eur. Je to veľmi málo, v súčasnosti by to mali byť štyri milióny. Už vypadávajú aj bežné lieky a na zdravotníckych pomôckach plánujú v rozpočte ušetriť tri milióny eur. Výrobcovia kvôli nám nebudú riskovať a znižovať cenu, to radšej odídu z trhu na Slovensku.
Mal súboj lekárov a vlády víťazov a porazených?
Zachytila som, že víťazom je pacient. To však ukáže až čas. Je potrebné mapovať, či sa zlepšila dostupnosť a kvali...
Zostáva vám 85% na dočítanie.