Väčšina z nich opustila kreslo predčasne. V ére samostatného Slovenska zatiaľ dovládli do konca volebného obdobia len dvaja ministri školstva. Nepodarilo sa to ani Branislavovi Gröhlingovi, ktorý na poste zotrval dva a pol roka. Úrad po ňom prevezme vyštudovaný pedagóg matematiky a geografie Ján Horecký.
V minulosti pôsobil ako riaditeľ gymnáziá a prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska. V súčasnosti je manažérom siete škôl Felix. HN sa pýtali zainteresovaných aktérov zo školstva, čo hovoria na nového šéfa rezortu a aké najväčšie výzvy ho v čakajú. Respondenti sú zoradení v abecednom poradí.
Juraj Hipš, odborník na vzdelávanie
Hneď v prvých dňoch musí ukázať, že funkciu nezískal preto, aby splnil zvláštnu požiadavku Borisa Kollára. Minister školstva tu nemá byť na to, aby vyhovel predsedovi parlamentu. Kvalifikáciou ministra školstva nemá byť to, či je konzervatívec alebo liberál. Má pomáhať vytvárať také školy, kde sa v bezpečnom prostredí stretávajú rôzne deti s rôznymi príbehmi.
Musí ukázať, že nepripustí zatváranie škôl pre vysoké ceny energií. Mal by predložiť jasný plán s finančným krytím, ako školám počas zimy pomôže. Je dôležité, aby napĺňal míľniky plánu obnovy, pokračoval v kurikulárnej reforme a vyriešil začleňovanie ukrajinských detí do škôl. Nečakám však žiadne veľké zázraky. Nastupuje do vlády, ktorej životnosť visí na vlásku. Aj keby neboli predčasné voľby, vo svojej funkcii bude veľmi krátko na to, aby mohol realizovať zásadné zmeny.
Zostáva vám 81% na dočítanie.