Tohtotýždňový pondelok priniesol rozuzlenie vlečúcej sa vládnej krízy. Slovensko bude mať po odchode štyroch ministrov za SaS menšinovú vládu na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). Po tom, ako sa mu nepodarilo skrotiť dvoch rozhádaných, teraz už bývalých, koaličných partnerov, musí začať s počítaním poslancov v parlamente.
Isté však je, že požiadať parlament o dôveru si premiér v tejto situácii netrúfa. "Myslím si, že v tomto momente ísť pred parlament, kde viete, že máte 70 hlasov a dať si deklarovať dôveru, to môžem rovno dať demisiu," vyhlásil Heger. Zároveň zdôraznil, že požiadavke na takýto krok nerozumie a prirovnal ju k "úteku z potápajúcej sa lode".
Napätie nepoľavuje
Atmosfére okolo rodiacej sa menšinovej vlády, ktorá ešte stále neoznámila ani mená nových ministrov, neprospievajú ani výroky oboch rozhádaných strán. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) a odchádzajúci minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) si ani počas čoraz napätejšej situácie, ktorú spôsobujú rastúce obavy z energetickej krízy, neprestávajú posielať verejné odkazy.
Po odchode liberálov z vlády Matovič vyhlásil, že ide o bezprecedentný krok, ktorý je unikátny nielen na Slovensku, ale aj v Európe či vo svete. "Podľa mojich informácií neexistuje vo svete politik, ktorý by povalil do roka a pár mesiacov tri vlády, ktorých bol súčasťou," vyhlásil financmajster na adresu Sulíka.
"Od dnes takéhoto politika máme na Slovensku máme a jeho meno sa asi ani nepatrí vyslovovať," uzavrel financmajster. Rovnako sa nechal počuť, že minister hospodárstva v náročnej situácii uteká pred zodpovednosťou.
Pôvodca problémov
Reakcia zo strany Sulíka na seba nenechala dlho čakať a Matoviča v zápätí opakovane označil za pôvodcu veľkej väčšiny problémov vlády, bez ktorého by si "Slovensko vydýchlo". Spolu s tým naznačil, že stále vidí aj šancu na svoj návrat.
To sa však podľa slov lídra liberálov môže stať len v tom prípade, ak sa Matovič rozhodne opustiť svoju stoličku. Šéf rezortu financií na to dosluhujúcemu ministrovi kontroval tým, že je schopný všetkého, dokonca sa "spojiť aj s mafiou a fašistami", aby dosiahol svoje.
Koniec mesiace trvajúcej vládnej krízy a zrod menšinovej vlády tak sprevádzajú bolestivé kontrakcie. Vláda sa bez liberálov púšťa do náročného obdobia bez akejkoľvek istoty, že jej v parlamente budú prechádzať dôležité zákony, ktoré by mohli pomôcť prekonať nastupujúce náročné obdobie.