Navrhované referendové otázky nemôžu byť protiústavné, tvrdí predseda opozičnej strany Smer Robert Fico v súvislosti s prebiehajúcou petičnou akciou k referendu.
Pripustil, že úspešné referendum nemusí viesť k predčasným voľbám, pri odsúhlasení prvej otázky ľuďmi však musí spôsobiť demisiu vlády. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii.
"Druhá otázka o zmene ústavy je presne to, čo od nás žiada Ústavný súd a čo vládna koalícia odmieta urobiť," komentoval Fico. Poukázal na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý podľa neho skonštatoval, že predčasné voľby sa na Slovensku nemôžu konať, kým nedôjde k zmene ústavy.
K prvej otázke povedal, že ak sú ľudia nositeľmi štátnej moci, musia mať právo poslať vládu do demisie. Nevylúčil, že po demisii nemusia prísť automaticky predčasné voľby a v parlamente môže existovať väčšina, ktorá sa môže opätovne pokúsiť o zostavenie novej vlády. Nepokladá to však za pravdepodobné.
Ako podotkol líder opozičnej strany, v reakciách na petičnú akciu nezachytili nikoho, kto by povedal, že navrhované otázky sú protiústavné. Odvolávajúc sa na Ústavný súd SR zdôraznil, že výsledok referenda je priamo záväzný a má silu ústavného zákona.
V prípade, že by v platnom referende odsúhlasili ľudia druhú otázku, nebude podľa neho treba ani meniť ústavu. "Ak by ústavná kríza ďalej pretrvávala, neboli by schopní zostaviť vládu, v takom prípade stačí 76 hlasov v Národnej rade SR, aby sa na Slovensku konali predčasné parlamentné voľby," uviedol.
Opozičný Smer-SD minulý týždeň spustil petičnú akciu k referendu, všeľudové hlasovanie by chcel spojiť s jesennými voľbami 29. októbra. Prvá otázka má znieť: "Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?". Druhá otázka má znieť "Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?". Politickú podporu referendu podľa Fica deklarovali mimoparlamentné strany Hlas-SD, SNS a Republika.