Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe – OBSE – vznikla v roku 1975 na základe Helsinského záverečného aktu. Aj v nadväznosti naň vznikla známa iniciatíva Charta 77. Jedným z cieľov OBSE je podpora a rozvoj demokracie, rešpektovanie ľudských práv či prevencia konfliktov a obnova stability. Realizuje sa to aj prostredníctvom zriaďovania pozorovateľských misií v rozličných krajinách.
Výsledkom jednej z takýchto misií je aj správa pozorovateľskej misie o dianí na Ukrajine. Pozorovateľská misia OBSE predložila Rade OBSE v apríli za svoju činnosť 94-stranovú správu.
Prišla na žiadosť Ukrajiny
O príchod expertnej pozorovateľskej misie požiadala samotná Ukrajina. Tým sa misia odlišuje od iných prípadov, keď sa tak stalo proti vôli dotknutého štátu. V minulosti išlo o pozorovanie situácie v Bielorusku alebo v ruskom Čečensku. V skutočnosti sa však misia vo veľkej miere zaoberala práve správaním Ruskej federácie. Konanie Ukrajincov však taktiež nebolo opomenuté.
Členmi misie boli uznávaní odborníci na medzinárodné právo. Konkrétne profesorka Bílková z Právnickej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe, ako aj profesori Sassòli a Bendek zo Ženevskej a Montrealskej univerzity.
Misia bola poverená objasniť skutkové okolnosti prípadov, keď malo dôjsť k porušeniu ľudských práv a humanitárneho práva. Teda okolnosti možných prípadov vojnových zločinov či zločinov proti ľudskosti, ktoré sú páchané najmä voči civilistom. Tie mali zozbierať tak, aby boli použiteľné aj pre súdne účely.
Februá...
Zostáva vám 85% na dočítanie.