Po rokoch traumatizácie sa zdá, že Mečiarove amnestie budú môcť byť zrušené. Koaličné strany Smer, SNS a Most predstavili návrh, ako k tomu dospieť.
Šéfovia strán premiér Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár oznámili, že koalícia predloží návrh na zmenu ústavy, ktorý zavádza novú kompetenciu pre parlament zaoberať sa aj do budúcnosti spornými amnestiami a milosťami prezidenta. Ich prípadné zrušenie parlamentom by mal ešte odklepnúť Ústavný súd.
Keďže ide o zmenu ústavy, bude potrebných 90 hlasov v parlamente, ktoré vláda nemá. Preto sme sa pýtali opozičných strán, ako sa k tomuto návrhu postavia.
"Pôjde o slovíčka"
Najsilnejšia opozičná strana SaS zatiaľ nemá jasno v tom, či koaličný návrh ústavnej zmeny podporí. „Musíme si to preštudovať,“ povedala pre HNonline podpredsedníčka SaS a podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová. Liberáli o tom budú diskutovať na svojom poslaneckom klube.
Problematická je podľa nej právomoc Ústavného súdu. „Pôjde o slovíčka,“ povedala Nicholsonová s tým, že pre liberálov je zásadné, či Ústavný súd rozhodovať môže alebo musí. „Ak môže, viem si predstaviť, že to podporíme,“ vyhlásila.
Zároveň však vidí rozdiel medzi tým, ako návrh na tlačovke prezentoval premiér Fico a ako ho na poslaneckom grémiu prezentovali šéf SNS Andrej Danko a šéf Mosta Béla Bugár.
Nicholsonová tvrdí, že má voči postupu koalície nedôveru. „Prečo s tým prišli až teraz?“ pýta sa. Navyše podľa nej 26 expertov povedalo, že parlament ústavnou väčšinou môže amnestie zrušiť. „Tak prečo do toho ťahať Ústavný súd?“
Podľa poslanca SaS Martina Poliačika sú podpisy v internetovej petícii preto, že ľudí nezaujíma, kto to urobí, ale aby sme sa dočkali zrušenia Mečiarových amnestií.
Obavy majú aj ostatné strany
Rovnako zatiaľ nemajú jednoznačný postoj ani v OĽaNO. Šéf hnutia Igor Matovič je však skeptický k pohnútkam koalície. „Chcú hodiť zodpovednosť na Ústavný súd, kde má Smer a Most svojich ľudí,“ vyhlásil pre HNonline. Nevylúčil ale, že návrh podporia.
Ján Budaj víta záujem zrušiť kontroverzné amnestie, zároveň však má aj pochybnosti.
"Dostal som nečakanú správu, že politici, ktorí to doteraz odmietali, sa rozhodli podporiť zrušenie amnestií a po tejto stránke sa teším. Na druhej strane prišli s nečitateľnou a zložitou koncepciou, o ktorej sme sa dozvedeli len teraz," povedal Budaj.
Taktiež šéf Sme rodina Boris Kollár sa najprv stretne s ústavnými právnikmi skôr, ako zaujme stanovisko. "Ale ja mám obavy. Fico to celý čas nechcel podporiť a zrazu, keď je verejná mienka, tak otáča," vyhlásil pre HNonline. "Obávam sa, že parlament zruší amnestie a potom potichučky Ústavný súd to neodobrí. Veď Smer má Ústavný súd v rukách," dodal.
„Vládou navrhované riešenie si najskôr zanalyzujeme v spolupráci s právnikmi,“ tvrdí podpredseda ĽSNS Milan Uhrík. Ak nenarazia na „právne kľučky“, tak v princípe kotlebovci nemajú problém, aby koaličný návrh podporili.
"Celkovo iniciatívu koalície chápeme ako snahu vyfúknuť politické body opozícii (Budajovi). Ale to nám je v zásade jedno. Hlavne, aby boli Mečiarove a pochybné Kováčove amnestie zrušené," dodal Uhrík.
Pozrite si záznam z tlačovky, na ktorej Fico, Danko a Bugár predstavili koaličný návrh na zmenu ústavy: