Plošné testovanie počas druhej vlny rozdelilo krajinu. Jedni si museli robiť výtery opakovane, iní mali pokoj. Kritika sa ozývala od opozície, ale aj od koaličných partnerov a odborníkov. Tí hovorili, že za sumu takmer pol miliardy eur by sme mohli postaviť desať nových nemocníc.
Kontroverzný projekt expremiéra Igora Matoviča spochybňovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Župy žiadali zrozumiteľnejšie a efektívnejšie opatrenia a viac kompetencií. Rovnako je to aj teraz.
Kraje volajú po väčších právomociach. A tentoraz vzhľadom na vakcináciu treťou dávkou, ktorú rezort zdravotníctva stále vyhodnocuje. Práve skúsenosti s prvými dvoma dávkami látky proti covidu a nefunkčnosť systémov – s generovaním certifikátov či covid pasov, nefungujúcim call centrom alebo so „zabudnutými“ SMS, boli podľa bratislavskej župy najnepríjemnejšími v rámci očkovania.
„Domnievame sa, že je to nereformovateľné a systém objednávania a rezervácie termínov treba založiť na zelenej lúke,“ povedal lekár Bratislavského kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Tomáš Szalay.
Slovensko sa potrebuje dostať na 85-percentnú zaočkovanosť, zatiaľ je však len na 41 percentách. Je to výrazne menej ako napríklad v susednom Česku, kde je úplne vakcinovaných takmer 54 percent obyvateľstva.
Okrem toho kraje žiadajú vládu aj o lepšiu a zrozumiteľnejšiu informovanosť obyvateľstva, otvorenú komunikáciu s odborníkmi a autoritami z oblasti zdravotníctva.
1. Mali by mať kraje väčšie kompetencie počas pandémie koronavírusu?
2. Je komunikácia s vládou jednoduchšia a pravidlá zrozumiteľnejšie než v minulosti?
Trnavský kraj – Lucia Šmidovičová, riaditeľka odboru zdravotníctva na úrade Trnavského samo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.