Cieľom spoločnej politiky rybného hospodárstva Európskej únie je ochrana populácie rýb. V niektorých oblastiach totiž ryby trpia nadmerným lovom a táto politika má za úlohu kontrolu veľkosti populácie rýb a produktivitu v dlhodobom horizonte. Má tiež zabezpečiť rybárom príjmy a stále zamestnanie. Spoločná rybárska politika má štyri hlavné oblasti, ktorým sa venuje: riadenie rybárstva, medzinárodná politika, trhová a obchodná politika a financovanie politiky.
Európsky fond pre námornú a rybársku politiku EÚ je jedným z piatich európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorých cieľom je obnoviť európske hospodárstvo. Financie z tohto fondu slúžia na spolufinancovanie projektov spolu s prostriedkami členskej krajiny. V súčasnosti je tento fond stanovený na obdobie rokov 2014 – 2020 a krajinou, ktorej je pridelených najviac peňazí v rámci tejto politiky, je Španielsko.
Táto politika vznikla v sedemdesiatych rokoch a od svojho vzniku prešla mnohými reformami. Tá posledná sa uskutočnila pred dvoma rokmi. V jej začiatkoch bola spojená so spoločnou poľnohospodárskou politikou, no postupne sa osamostatnila. Veľkú úlohu táto oblasť zohrávala hlavne pri vstupe Spojeného kráľovstva, Írska a Dánka, ktoré mali dovtedy právo na výhradný lov v určitých oblastiach. Museli však pristúpiť na to, že riadenie rybolovných zdrojov bude mať na starosti Európske spoločenstvo.
Podľa reformy v roku 2013 je hlavným cieľom to, aby akvakultúra a rybolov boli udržateľné z environmentálneho, hospodárskeho a sociálneho hľadiska. V tom roku bol prijatý celý rad nových opatrení, hovorí sa o nich aj ako o reformnom balíku. Patrili tam napríklad zákaz odhadzovania úlovkov, viacročné ekosystémové riadenie, posilnenie úlohy vedy v tejto oblasti, stanovenie kapacít flotily a mnohé ďalšie.