Jedným zo záujmov Európskej únie v rámci jej vonkajších vzťahov je aj rozvojová pomoc. Samotná Európska komisia poskytuje v rámci rozpočtu EÚ rozvojovú pomoc v objeme viac ako desať percent celosvetových prostriedkov. Cieľom rozvojovej pomoci je v súčasnosti približne 150 krajín sveta. Od roku 2014 však Únia postupne ukončuje svoju pomoc pre veľké krajiny, ako je napríklad India a čoraz viac sa sústreďuje na najchudobnejšie miesta.
Európska únia je jediný darca, ktoré poskytuje prostriedky všetkým nestabilným krajinám alebo krajinám, ktoré sú postihnuté konfliktom. Snaží sa nielen o poskytovanie materiálnej pomoci, ale takisto o zlepšenie obchodných väzieb poskytnutím prístupu na trh Únie. Treba však odlíšiť rozvojovú pomoc od pomoci humanitárnej. Humanitárna sa zameriava na pomoc ľuďom v situáciách ohrozenia života a poskytovanie základných potrieb, zatiaľ čo rozvojová pomáha prekonávať chudobu a snaží sa o trvalo udržateľný hospodársky rast.
V roku 2002 boli stanovené hlavné ciele, ktoré mali byť dosiahnuté do minulého roku. Dohodli sa na nich krajiny celého sveta a práve EÚ pri týchto rokovaniach zastávala vedúcu pozíciu. Išlo o Miléniové rozvojové ciele, medzi ktoré patrilo napríklad zastavenie šírenia aidsu, zníženie extrémnej chudoby na polovicu či poskytovanie vzdelania všetkým deťom. Vďaka nim sa znížil počet ľudí, ktorí žijú v extrémnej chudobe, z počiatočných 1,9 miliardy v 1990 na 836 miliónov v roku 2015.
Aj keď v časoch hospodárskej krízy niektoré členské krajiny Únie znížili rozvojovú pomoc, EÚ stále zostáva najštedrejším darcom. Hlavným cieľom v tejto oblasti je momentálne naplnenie globálnej rozvojovej agendy po roku 2015, hlavne v oblasti ľudských práv, rodovej rovnosti a udržateľného rozvoja v týchto krajinách. Kam presne putuje rozvojová pomoc ukazuje napríklad web EU Aid Explorer.