"Nemienil som nič mariť, len vrátiť zákonný stav do poriadku, aby si nerobil každý čo chce," vyjadril sa dnes na tlačovej konferencii policajný prezident Peter Kovařík v reakcii na obvinenia, že zmaril zásah na zadržanie trojice svedkov podozrivých z krivých výpovedí. Tvrdí zároveň, že nevedel, voči komu je zásah vykonávaný.
Priblížil, že najprv v sobotu 17. júla preveroval informácie, ktoré kolovali na internete o tom, že sa pripravuje nasadenie zásahovej jednotky proti 14 vyšetrovateľom NAKA, špeciálnemu prokurátorovi a ďalším prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Tie sa nepotvrdili.
Okolnosti pozastavenia zásahu
Potom sa v utorok 20. júla pred ôsmou hodinou ráno od ministra vnútra Romana Mikulca dozvedel, že bola videná zásahová jednotka pred Úradom inšpekčnej služby. Mikulec už skôr povedal, že túto informáciu mal od médií a požiadal Kovaříka o jej preverenie. Inšpekcia okrem iného vyšetruje elitných policajtov z NAKA podozrivých z manipulácií veľkých káuz.
Kovařík sa následne dozvedel, že ide o jednotku hnaničnej a cudzineckej polície Sobrance.
Neskôr sa mal Kovařík dopracovať k ďalšej informácii. Sobraneckú jednotku si podľa nej mala vyžiadať vyšetrovateľka inšpekcie Diana Santusová, ktorá viedla tím zaoberajúci sa podozreniami z manipulácií káuz, a podpísal ju vedúci oddelenia vyšeterovania, ktorý na to nemal kompetencie. "Celý zásah bol vyžiadaný neoprávnenou osobou," tvrdí prezident.
Preto o 8.15 vydal pokyn, aby zásahová jednotka strážila jednu osobu, ktorú už zadržali, a aby zatiaľ jej príslušníci zostali pred objektami, v ktorých má prebiehať zásah. Jeho pokyn sa však netýkal ostatných policajných zložiek na mieste. Ďalej Kovařík tvrdí, že o hodinu dostal informáciu od riaditela inšpekcie, že situáciu preveril a súhlasí s pokračovaním zásahu. "Asi do minúty som dal súhlas na to, aby zásahová jednotka pokračovala."
Podľa šéfa bratislavskej krajskej prokuratúry Rastislava Remetu je však takýto postup neštandardný. "Ak aj boli podozrenia na postup vyšetrovateľky a bolo potrebné skúmať okolnosti žiadosti na nasadenie síl a prostriedkov, toto sa obvykle rieši po vykonaní zásahu," povedal pre HN.
"Preveroval som to preto, lebo som opakovane vyzývaný opozičnými aj koaličnými politikmi, ale aj premiérom a ministrami, aby sme nedovolili znužívanie zásahových jednotiek a aby sme nevytvárali zvýšené napätie ich používaním tam, kde to nie je potrebné," vysvetlil policajný prezident.
Tvrdí, že klamala
Santusová mala podľa Kovaříka oklamať svojho nadriadeného a zásah pred ním zatajiť. Šéf inšpekčnej služby jej preto 22. júla pozastavil činnosť.
Vyšetrovateľka podľa Kovaříka nevedela, kde sa hľadané osoby nachádzajú. Tvrdí, že Santusovej tím bol v teréne už od soboty. "Nevedela, kde má osoby a teraz sa vyhovára na to, že policajný prezident je zodpovedný za to, ako vykonala celý zásah," vyhlásil. V súvislosti s tým hovorí, že podľa jeho informácií mal byť jeden z podozrivých v tom čase v Chorvátsku.
Policajná inšpekcia pred prerušením zásahu Kovaříkom zadržala takáčovca Csabu Dömötöra, po takáčovcovi Matejovi Zemanovi a podnikateľovi Petrovi Petrovovi je vyhlásené pátranie. Dömötör a Zeman sa mali v rámci vyšetrovaní káuz Očistec a Judáš dopustiť krivých výpovedí, ktoré spustili vlnu zatýkaní. Petrov ich mal na ne naviesť.
Dömötör sa v prípade už aj priznal a súd mu schválil dohodu o vine a treste, na základe ktorej bol odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody vo výške 32 mesiacov vo výmere piatich rokov.