Opozícia zvažuje návrh na odvolanie predsedu NR SR Pavla Hrušovského (KDH). Problém spočíva v tom, že Hrušovský neumožnil plénu hlasovať o vyslovení dôvery svojmu straníckemu kolegovi -- ministrovi školstva Martinovi Froncovi. Predseda Smeru Robert Fico dokonca lídra KDH obvinil, že v záujme svojej politickej strany "hrubým spôsobom porušuje rokovací poriadok parlamentu". O návrhu na odvolanie bude opozícia rokovať dnes.
Opozícia a zákon
Rozčarovanej opozícii však šéf parlamentu odkázal -- neporušil som rokovací poriadok ani akýkoľvek iný zákon. Návrh na odvolanie Hrušovského však už má predbežnú podporu v radoch KSS. "Predseda parlamentu zneužíva svoju pozíciu," vyhlásil šéf komunistov Jozef Ševc. Tentoraz sa vládna koalícia nemôže spoľahnúť ani na nejednotnosť opozície. "Ak sa dohodneme, naši poslanci návrh na odvolanie podporia," tvrdí podpredseda ĽS-HZDS Ján Kovarčík. Prekvapujúco však pochybnosti o čistote právneho postupu Hrušovského netají ani koaličný predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Ján Drgonec (ANO). Okrem porušenia rokovacieho poriadku má výhrady aj voči účelovosti jeho správania. O svojom hlasovaní však Drgonec nechce vopred hovoriť. "Vyčkajme, či ten návrh naozaj príde," poznamenal.
Pokoj v koalícii
Všetky koaličné poslanecké kluby sľubujú -- ak návrh na odvolanie predsedu parlamentu príde, my ho nepodporíme. "Stojíme pevne za pánom Hrušovským," zdôraznil podpredseda ANO Jirko Malchárek. Ako sa už stáva zvykom, kľúčové bude teda hlasovanie širokej skupiny nezaradených poslancov. Jeden z nich -- Ladislav Polka -- však vyhlásil, že spor o Hrušovského sa ich netýka. "Možno sa im do utorka postavia nové štadióny a iné budovy," ironicky reagovala poslankyňa NR SR za ĽS-HZDS Katarína Tóthová.
Rozhodne súd
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) vyhlásil, že ustanovenie, ktoré umožňuje, aby hlasovanie o dôvere bolo navrhnuté skupinou poslancov, je v rozpore s ústavou. Odporučí vláde, aby podala na Ústavný súd SR návrh na vyslovenie nesúladu časti rokovacieho poriadku s ústavou. Zároveň chce, aby sa do rozhodnutia súdu pozastavila účinnosť problémového bodu.
Politológ Ľubomír Kubín v rozhovore pre HN
Do akej miery považujete snahu odvolať Hrušovského za vážnu?
-- Už pri zdravotníckej reforme sa ukázalo, že opozícia stráca obsahové a programové témy. Personálne hry sú však stále vďačným objektom záujmu verejnosti aj médií. Koalícia zrejme nepristúpi na politickú hru opozície.
Nezávislí, ktorí inak podporujú koalíciu, sa na hlasovaní nezúčastnili?!
-- Oni rokujú o podpore rozpočtu a uspokojení partikulárnych záujmov. Personálne požiadavky opozície by mohli tieto rokovania ohroziť.
Je náhoda, že útok ĽS-HZDS smeruje výlučne voči predstaviteľom KDH?
-- Môže to byť stratégia. KDH bolo doteraz veľmi rezervované voči tomu, aby ĽS-HZDS prichádzalo do úvahy pri zostavovaní budúcej vlády. Teraz sa pre ĽS-HZDS stáva hromozvodom snažení o vymedzenie sa voči niekomu v koalícii.
Čo sa to v parlamente vôbec stalo?
-- Katarína Tóthová predložila návrh na vyslovenie dôvery ministrovi školstva Martinovi Froncovi
-- Predseda NR SR Pavol Hrušovský dal hlasovať o tom, či chcú poslanci spojiť hlasovania o stanovisku k odpovedi na interpelácie s hlasovaním o dôvere ministrovi, odvolal sa na ústavu, podľa ktorej "rozpravu po odpovedi na interpelácie možno spojiť s hlasovaním o dôvere"
-- Hrušovského návrh podporili traja poslanci SF, koalícia bola proti, opozícia sa na protest hlasovania nezúčastnila. "Chceli sme, aby sa o tomto návrhu hlasovalo," tvrdí Zuzana Martináková s tým, že obštrukcie nemajú zmysel
-- Dve hlasovania o tom, či poslancov uspokojila odpoveď ministra Fronca, boli neplatné, na hlasovaní sa nezúčastnila opozícia ani nezávislí poslanci, malo by sa opakovať dnes.