Najprv dal Smeru desaťtisíc eur ako mimoriadny členský príspevok. Potom sa stal šéfom Národnej jednotky finančnej polície. A teraz má na starosti vyšetrovanie kauzy Bašternák. Bernard Slobodník sa kariérne vyšvihol práve za druhej vlády Roberta Fica a ministrovania Roberta Kaliňáka. Šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk si preto nemyslí, že by vyšetrovanie kauzy Bašternák mohlo byť objektívne.
Tandem Slobodník – Kováčik
Bernard Slobodník bol okresný riaditeľ polície v Leviciach, v roku 2010 odišiel z Policajného zboru a začal podnikať. Comeback do Policajného zboru zaznamenal v roku 2012, keď sa do vlády opäť dostal Smer, najprv ako riaditeľ expozitúry Národnej protikorupčnej jednotky Stred, neskôr ako šéf Národnej jednotky finančnej polície. Medzi jeho dvomi kariérnymi etapami v Policajnom zbore sa napojil na stranu Smer a zaplatil jej mimoriadny členský príspevok v hodnote desaťtisíc eur, upozornil denník Sme.
Národná jednotka finančnej polície v súčasnosti vyšetruje kauzu Bašternák. Ako však upozornil aj Kaliňák, ich práca má byť pod dozorom prokurátora. V tomto prípade ide o Dušana Kováčika, ktorý pozíciu špeciálneho prokurátora obhájil v roku 2014 za vlády Roberta Fica a ministrovania Roberta Kaliňáka bez jediného protikandidáta. V tom čase sa Ľubomír Galko zo strany SaS vyjadril, že ho podporili len tí, ktorí lietajú v závažných kauzách, pretože mnohých zachránil pred trestným stíhaním a zrejme aj pred odsúdením.
Podľa riaditeľa Transparency International Gabriela Šípoša nominácie na vedúce posty v polícii, rovnako aj v prokuratúre či v iných nezávislých inštitúciách v posledných rokoch ukazujú, že ani Smer, ani Robert Kaliňák neberú boj proti korupcii vážne. „Preto ani v tomto extra citlivom prípade neočakávam, že by vyšetrovanie mohlo byť vedené férovo a rovnako ako voči iným občanom krajiny,“ dodal Šípoš.
Podľa rezortu vnútra už minister jasne vyvrátil podozrenia opozície, keď vysvetlil, že peniaze, ktoré dostal na účet, prichádzali z firmy, ktorej je akcionárom. „Vzhľadom na to, že nepodložené útoky opozície a niektorých novinárov pokračujú napriek jasným dôkazom a vyvráteniu klamstiev opozície, ktorými ho obliali bez dôkazov, všetky ďalšie dokumenty, ktoré s tým súvisia, sú k dispozícii orgánom na to určeným,“ odkázali z komunikačného oddelenia rezortu na margo vyšetrovania.
Minister (ne)má páky
Kaliňák tvrdí, že do vyšetrovania nezasahuje, vraj má množstvo iných úloh, za ktoré je zodpovedný a tým sa venuje. „Viete veľmi dobre, že tam, kde mám kompetenciu, som aj mimoriadne aktívny, v tých ostatných veciach nie,“ povedal Kaliňák. Zo zákona to tak naozaj aj je, potvrdila Wienk. Zároveň však dodala, že v minulosti sa už niekoľkokrát potvrdilo, že neformálne páky má, a to od personálnych nominácií a zmien až po konkrétnu manipuláciu s dôkazovým materiálom, na ktorú nemal zákonné právo.
Podľa šéfky Aliancie Fair-play to tak je aj v súčasnosti a Kaliňák má vplyv na políciu aj na prokuratúru. „Nie je normálne ani to, aby bola policajná inšpekcia taká podriadená ministrovi, ako je to u nás, ani to, aby mali policajný prezident i policajti také slabé záruky pre svoju profesionálnu kariéru,“ vymenúva ďalšie problémy v tomto prípade Wienk. Či by pomohlo, keby Kaliňák odstúpil z pozície ministra vnútra, je otázne. Podľa politológa Pavla Baboša však jeho posledné vyjadrenia nenasvedčujú tomu, že by túto možnosť zvažoval.