StoryEditor

Štúdiu Beta ohrozuje činnosť STV

14.10.2004, 00:00
Štúdio Beta žiada, aby STV malo zákaz nakladať s hnuteľným i nehnuteľným majetkom. Návrh na vydanie predbežného opatrenia doručil právny zástupca spoločnosti na Okresný súd Bratislava IV. 29. septembra. Podľa člena manažmentu STV Branislava Zahradníka by jeho vydanie prakticky zastavilo fungovanie verejnoprávnej televízie a ohrozilo vysielanie. "STV preto navrhuje súdu, aby návrh Štúdia Beta ako skutkovo aj právne neopodstatnený zamietol," poznamenal.

Štúdio Beta žiada, aby STV mala zákaz nakladať s hnuteľným i nehnuteľným majetkom. Návrh na vydanie predbežného opatrenia doručil právny zástupca spoločnosti na Okresný súd Bratislava IV. 29. septembra. Podľa člena manažmentu STV Branislava Zahradníka by jeho vydanie prakticky zastavilo fungovanie verejnoprávnej televízie a ohrozilo vysielanie. "STV preto navrhuje súdu, aby návrh Štúdia Beta ako skutkovo aj právne neopodstatnený zamietol," poznamenal Zahradník. Argumentuje aj tým, že vydanie predbežného opatrenia by znamenalo porušenie ústavných práv STV. "Nemáme záujem, aby sa STV dostala do kolapsu," reagoval Ľubomír Schweighofer, ktorý zastupuje Štúdio Beta v spore s verejnoprávnou televíziou o 790 miliónov Sk. Ak by tak štúdio chcelo urobiť, muselo by podľa jeho slov požiadať o zablokovanie konkrétnych účtov, čo nespravilo. "Návrh si STV vynútila vlastným chovaním, a to snahou odpredať budovy a autá," dodal. Zahradník sa bráni, že STV predáva nehnuteľný majetok vo výške iba 1,21 % z celkovej hodnoty majetku. Na prvom pojednávaní, na ktorom Štúdio Beta zvýšilo istinu o 381 miliónov Sk, STV mimosúdnu dohodu odmietla. Ďalšie pojednávanie bolo stanovené na 8. novembra.

Predbežné opatrenie v právnej praxi
O vydaní či nevydaní predbežného opatrenia musí súd podľa Petra Čavojského z advokátskej kancelárie Krivak & Co. rozhodnúť do 30 dní odo dňa doručenia návrhu. Nevylúčil však, že sudca v tejto lehote nerozhodne, hoci mu to zákon ukladá. Sankcia za nerešpektovanie zákonnej lehoty totiž nie je výslovne stanovená. Vydanie predbežného opatrenia závisí od podmienok prípadu, pričom súd je viazaný návrhom. "Buď návrh zamietne alebo rozhodne v súlade s návrhom a vydá predbežné opatrenie," vysvetlil. Rozhodnutie môže pritom vydať aj bez výsluchu účastníkov konania. Čavojský v tejto súvislosti však upozornil, že rozhodujúcim je stav v čase vydania rozhodnutia súdu prvého stupňa. V praxi to znamená, že druhostupňový nemôže prihliadať na ďalšie tvrdenia, dôkazy a zmeny právneho stavu vecí. "Predbežné opatrenie môže súd podľa zákona nariadiť pred začatím konania v dvoch prípadoch. Ak je potrebné, aby boli dočasne upravené pomery účastníkov alebo ak je obava, že by výkon súdneho rozhodnutia bol ohrozený," dodal.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
14. november 2024 17:20