Proti rozkrádaniu slovenského zdravotníctva prišlo v utorok do Piešťan protestovať viac ako dvesto zdravotných sestier a pôrodných asistentiek z rôznych kútov Slovenska. Mali so sebou transparenty, ktoré za vinníka terajšieho stavu najčastejšie označovali vládu Roberta Fica.
Na protestnom zhromaždení zaznela aj požiadavka na okamžité zvýšenie platov sestier, pôrodných asistentiek a ďalších zdravotníckych pracovníkov. Protest sestier podporil aj predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý vyzval sestry a lekárov na spoluprácu.
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová potvrdila, že Piešťany si nespokojní zdravotníci nevybrali náhodou. Po medializovanej kauze nákupu CT prístroja sa podľa nej stali symbolom korupcie v zdravotníctve. "Sme tu preto, aby sme poukázali na zlý systém zdravotníctva, ktorý s tichou podporou vlády vyciciava peniaze z rezortu," povedala Lazorová.
Jednou z požiadaviek protestu bolo aj kreovanie správnych rád nemocníc pod správou štátu zo zdravotníckych pracovníkov, ktorí by dohliadali na transparentné vynakladanie financií.
V mzdovej oblasti chcú sestry dosiahnuť, aby ich základný plat nebol nižší ako 740 eur. Z nelichotivej situácie v zdravotníctve rečníci obviňovali vládu. Visolajský upozornil na podnikateľov, ktorí sa obohacujú na chorých ľuďoch a potom sa "ukazujú v šesťtisícových outfitoch".
Protest podporila aj Slovenská komora fyzioterapeutov, Asociácia sestier a pacientov a ďalšie organizácie. Ak vláda nevypočuje požiadavky zdravotných sestier, protesty budú podľa Lazorovej pokračovať.
O rozkrádaní zdravotníctva sa začalo intenzívne hovoriť po nedávnej kauze nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou za 1,6 milióna eur. Nákup, z ktorého chce nemocnica vycúvať, stál miesto ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú a podpredsedníčku Národnej rady SR Renátu Zmajkovičovú, ktorá bola v dozornej rade nemocnice.
Neskôr pod tlakom verejnosti a opozičných politikov odstúpil z funkcie predsedu Národnej rady SR aj Pavol Paška. Najnovšie denník Sme upozornil na zmluvy viacerých nemocníc s firmami, ktoré získali dlhodobé kontrakty na prípravu stravy pre pacientov. Nemocnice sa bránia tvrdeniami, že zmluvy sú pre ne výhodné.