Superpočítačovú aplikáciu, ktorej jeden komponent testovali pracovníci Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach ocenili v Číne. Išlo o aplikáciu “Monte Carlo simulácie pre experiment ATLAS (CERN)“. TASR o tom informovala hovorkyňa UPJŠ Mária Hrehová.
Na testovaní komponentu sa zúčastnil malý kolektív pod vedením Jozefa Černáka z Katedry jadrovej a subjadrovej fyziky. Testovanie softvéru sa uskutočňovalo v rámci členstva v medzinárodnej kolaborácii Nordugrid a národného vedecko–výskumného parku Technicom.
„Každodenne robíme rozhodnutia, pričom čas rozhodne, ktoré boli správne alebo nesprávne. V našom prípade sme urobili správne rozhodnutie, keď pred rokmi, presnejšie v roku 2003, sme začali prvé pokusy v tom čase s novým softvérom určeným pre distribuované počítanie. Neskôr sme aktívne prispievali k jeho vývoju a využívaniu vo vedeckom bádaní," komentoval Černák. Podľa neho ocenené softvérové riešenie výrazne zjednodušuje prístup užívateľov k HPC gridu a naznačuje nové možnosti prístupu na najvýkonnejší superpočítač sveta.
Univerzitný vedecký park Technicom pre inovačné aplikácie s podporou znalostných technológií (UVP Technicom) je na Slovensku v poradí štvrtým univerzitným projektom, podporeným z operačného programu Výskum a vývoj. Je zameraný na aplikovaný výskum v oblastiach Informačné a komunikačné technológie, Elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy, Strojárstvo, Stavebné inžinierstvo a Environmentálne inžinierstvo. Na projekte spolupracujú Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Prešovská univerzita v Prešove.