V týchto dňoch zaistili trnavskí colníci v Dunajskej Strede a Brodskom takmer 12.000 falzifikátov. Okrem toho nepustili do predaja viac ako päťtisíc hračiek a slnečných okuliarov, ktoré nespĺňali normy Európskej únie. Odhadovaná škoda zaistených falzifikátov je takmer pol miliardy eur. TASR informovala hovorkyňa Colného úradu v Trnave Iveta Švárna.
"Prvý prípad sa stal v Dunajskej Strede. Pri kontrole kontajnera z Číny colníci zaistili 9216 falzifikátov hračiek a detských tričiek. Išlo o napodobeniny ochranných známok BEYBLADE, BMW, Franklin & Marshall," konštatovala hovorkyňa s tým, že tovar bol určený pre slovenský a maďarský trh. Odhadovanú škodu, ktorá by vznikla ich predajom na trhu, predbežne vyčíslili na 156.528 eur. Z ďalšej čínskej zásielky colníci nepustili do predaja 2604 hračiek (plastové lietajúce vrtule so svetlom na baterky a plyšové hračky delfín tiež na baterky) a 2500 slnečných okuliarov.
V spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou colníci zistili, že tovar nespĺňa európske kritériá o bezpečnosti hračiek a tovar do voľného obehu nepustili. Hračky boli vyrobené v Číne a boli určené pre slovenské obchody.
V rovnakom čase zaisťovali "fejky" pracovníci colnice aj v Brodskom. Počas kontroly zásielky našli 2699 falzifikátov pánskych zimných búnd, ktoré boli napodobneniny značiek Camp DAVID a NAPAPIJRI. Tovar pochádzal z Číny a smeroval na český trh. Odhadovanú škodu, ktorá by vznikla ich predajom na trhu, vyčíslili na 323.650 eur.
Tovar v oboch prípadoch videli aj zástupcovia majiteľov ochranných známok, ktorí potvrdili, že ide o falzifikáty. Práve oni teraz rozhodnú o osude búnd či detských tričiek. Do 10 pracovných dní majú možnosť vyjadriť sa, či chcú vo veci konať a akým spôsobom. "V prípade právoplatného rozhodnutia súdu, že ide o tovar, ktorým sa porušuje právo duševného vlastníctva, hrozí majiteľovi tovaru pokuta až do výšky 66.388 eur.