Financovanie politických strán sa zatiaľ meniť nebude. Parlament totiž odmietol novelu zákona o politických stranách z dielne Mostu-Híd. Bugárovci chceli, aby za nezákonné financovanie politickej strany hrozilo väzenie od šiestich mesiacov do troch rokov. Trestného činu sa mal podľa novely dopustiť ten, kto nezákonným spôsobom zabezpečí sebe alebo politickej strane väčší prospech, ktorý by nezískala zákonným spôsobom.
Právna norma ďalej riešila kontrolu hospodárenia a financovania strán. Dohľad mal vykonávať Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. V prípade, že odhalí pochybenia, bude môcť stranu pokutovať. Mal ukladať sankcie do výšky 3319 eur alebo vo výške jedného percenta z príspevku za hlasy vyplateného strane. Mal mať možnosť aj navrhovať rozpustenie subjektu, ktorý bude konať protizákonne.
Novela mala zaviesť aj volebný fond. Mala to byť osobitná analytická evidencia príjmov a nákladov na účely každých volieb, v ktorých sa strana zapojí do volebnej kampane. "Volebný fond tvoria všetky príjmy a výdavky, ktoré súvisia s volebnou kampaňou strany. Príjmami volebného fondu môžu byť len príspevky vyčlenené stranou z príjmov, ktoré môže strana získavať podľa zákona a výnosy z takto vyčlenených príjmov," vysvetľujú predkladatelia návrhu.
Prostriedky vo volebnom fonde mala strana viesť oddelene od ostatného svojho majetku a všetky výdavky na kampane uhrádzať len z tohto fondu. Bugárovci ďalej navrhovali trest za to, ak strana nepredloží celkové vyúčtovanie volebného fondu. Ministerstvo financií jej v takomto prípade nemalo vyplatiť príspevok za hlasy, príspevok na činnosť a zaniká jej príspevok na mandát.
Novela zákona tiež obsahovala viacero informačných povinností politických strán, politických hnutí a jednotlivých kandidátov, ktoré spočívajú vo zverejňovaní ustanovených údajov a dokumentov, a ktoré majú stransparentniť hospodárenie a financovanie politických strán.