Slovenská národná strana (SNS) a Strana maďarskej komunity (SMK) si vedia predstaviť spoluprácu napríklad v hospodársko-ekonomických otázkach. Zhodli sa na tom ich šéfovia Andrej Danko a József Berényi v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
"Poďme hľadať veci, ktoré nás spájajú. Aj Maďari, aj Slováci sú rovnakí žobráci v Európskej únii, aj maďarskí, aj slovenskí dôchodcovia nemajú z čoho žiť. O slovensko-maďarských vzťahoch sa môžeme baviť, ale netraumatizujme sa stále hriechmi svojich predkov. Poďme sa baviť o veciach, prečo nevieme dorovnávať životnú úroveň Nemcov," vyzval Danko, ktorý tvrdí, že nechce byť nenávistný. Pokiaľ ide o Európsku úniu a hájenie slovenských záujmov, želá si, aby na Slovensku vznikol druhý Viktor Orbán (maďarský premiér). "Viktor Orbán má najväčšiu odvahu zo všetkých východných politikov a chcem, aby taký Orbán vznikol na Slovensku," vyhlásil s tým, že chce, aby boli riadne hájené záujmy Slovákov.
Berényi si dokáže spoluprácu so SNS predstaviť. "Keď v hospodársko-ekonomických otázkach nájdeme zhodu, je jedno, či je to SNS alebo SDKÚ, budeme spolupracovať. Prečo nie?" vyhlásil Berényi. Zdôraznil, že prirodzenými partnermi jeho strany však naďalej zostávajú KDH a SDKÚ-DS. S Mostom-Híd je to podľa neho trochu zložitejšie. "Táto strana zatiaľ nie je vyprofilovaná. Voči maďarským médiám vystupujú ako maďarská strana, pred slovenskými ako zmiešaná," vysvetlil Berényi. Potvrdil, že záujem o spoluprácu by bol, poukázal, že istá forma spolupráce prebieha aj v niektorých krajoch pred novembrovými regionálnymi voľbami.
Líder SNS o konkrétnych spojencoch nehovorí. Spolupracovať mieni s tými, kto bude chcieť rovnako ako SNS poriadok s preukazovaním pôvodu majetku, vziať späť strategické podniky a stanovovať pravidlá pre zahraničných investorov tak, aby sa nemohli na Slovensku len tak nabaliť a odísť. Danko nechce deliť politickú scénu na pravicu a ľavicu, nie je to už podľa neho aktuálne. "Keď vidím v ľavici miliardárov, v pravici tých zúfalcov, ktorí nosia do parlamentu makety, urážajú premiéra či prezidenta... Na druhej strane je neúcta vládnej strany k opozícii... Nechcem, aby politikárčenie ničilo ľudí," zdôraznil.
Danko potvrdil, že SNS sa viac ako na nacionalizmus orientuje na vlastenectvo a na to, ako viac Slovensko počuť v Bruseli. "Prejsť od tvrdého nacionalizmu k vlastenectvu je prospešné pre všetkých," potvrdil Berényi, netreba však podľa neho zabúdať na menšiny a ich potreby. Na Slovensku by chcel menšinovú samosprávu ako je v Maďarsku. Zdôraznil, že SMK nikdy nespochybnila slovenské hranice.
Líder SNS nemá s menšinami problém, upozorňuje však, že nemieni ani rešpektovať, ak niekto bude hovoriť o revízii slovenských hraníc. "Kto bude hovoriť o revízii slovenských hraníc, o otázkach povojnového usporiadania, tak má so mnou problém tak ako s mojimi predchodcami. Ale to neznamená, že budem kohokoľvek urážať. Rešpektujem každého bez ohľadu na farbu pleti či národnosť," zdôraznil Danko.