Extrémne teploty čakajú Slovensko v nedeľu aj v pondelok. Pred vysokými teplotami sa nedá ukryť ani v najhornatejších častiach krajiny. Tam sa musíte pripraviť v nedeľu na teploty až 32 stupňov.
Meteorológovia upozorňujú na horúčavy, ktoré môžu ohroziť nielen zdravie ľudí, ale napríklad aj zvierat a tiež spôsobiť požiare. Takmer celé Slovensko, teda sedem z ôsmich krajov sa musí pripraviť na to, že teploty v nedeľu a v pondelok ešte stúpnu a platiť už bude najvyšší stupeň výstrahy pred vysokými teplotami.
Tie sú spojené aj s množstvom kolapsov, ktoré dosiahli tento týždeň alarmujúce číslo. Spolu ich evidujú 868. Ako povedal Jozef Minár z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby, ku kolapsovým stavom počas soboty privolali záchranárov 139-krát.
Na takéto horúčavy sú Slováci zvyknutí najmä z exotických dovolenkových destinácií. V týchto dňoch sa najvyššie teploty v Tunisku vyšplhajú na 35 až 37 stupňom, v Turecku je ešte o čosi chladnejšie. Horšie to už je v Egypte, kde teplota dosahuje v týchto dňoch bežne 45 stupňov.
Teploty majú v najbližších dňoch na väčšine Slovenska ešte stúpať, a to až na 38 stupňov Celzia. Záchranári preto varujú pred prílišným vystavovaním sa slnečným lúčom. Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia, do tepla.
Telo môže dostať tzv. teplotný šok. Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu. Dôležitý je aj ľahký priedušný odev z prírodných materiálov a pokrývka hlavy, ako klobúk, šatka či šiltovka.
Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním.
Najvyššia výstraha pred vysokými teplotami platí takmer všade: