Osudová skúška, ktorá rozhodne na konci základnej školy o budúcnosti žiakov. Takýto prívlastok môže dostať Testovanie deviatakov, ktoré na Slovensku prebehlo len pred pár dňami. Žiaci zo slabým výsledkom z testovania sa totiž už budúci rok nemusia dostať k maturite. Podľa zistení HN to vyplýva zo zámeru ministerstva školstva, o ktorom v týchto dňoch rokuje pracovná skupina. „Zákon stanoví, aký minimálny výsledok bude musieť žiak v Testovaní 9 dosiahnuť, aby bol prijatý na odbor strednej školy, ktorý končí maturitnou skúškou,“ povedala HN štátna tajomníčka ministerstva školstva Romana Kanovská.
Už od budúceho roka
Návrh sa týka už súčasných ôsmakov – ak budúci rok v celonárodnom teste neuspejú, na gymnázium môžu zabudnúť. Vezmú ich len bývalé „učňovky“, teda stredné odborné školy, ktoré ponúkajú takzvané učebné odbory ako murár, šička, klampiar a kde štúdium končí získaním výučného listu. Hranica je zatiaľ predmetom rokovaní, žiaci budú mať na jej dosiahnutie v rámci Testovania 9 dva pokusy.
Celý článok nájdete TU.
Maturita stráca hodnotu. Musíme selektovať na základnej škole
Druhý pokus
Štát sa už raz o podobnú selekciu žiakov pokúsil, no neúspešne. Exminister Dušan Čaplovič chcel rozdeliť žiakov podľa prospechu – na gymnázium mali ísť len tí, ktorí dosiahli na základnej škole prospech do 2,0. Deti so známkami horšími ako 2,75 v priemere zase poslal na učebné odbory končiace výučným listom.
Čaplovič však narazil na ústavný súd, podľa ktorého nové pravidlá diskriminovali jednotlivých žiakov základných škôl a porušovali právo detí na prístup k vzdelaniu. „Štát podlieha tlaku firiem a škôl, ktoré majú málo zamestnancov a učňov. To, že sa na učebné odbory hlási málo detí a na gymnáziá veľa, však má svoj dôvod,“ hovorí šéf Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál. Rodičia si totiž budúcnosť svojich detí spájajú najmä s maturitou a vysokou školou. So strednými odbornými školami si spájajú nízke uplatnenie na trhu práce a slabý plat.