Ak by sa konali voľby v máji, do parlamentu by sa dostalo osem politických strán. Z nich najväčšie preferencie má Smer-SD, a to 33,2 percenta. To predstavuje 58 mandátov. Oproti aprílu, kedy získal 37,4 percenta, si Smer-SD pohoršil. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý realizovala agentúra Focus v dňoch 5. až 13. mája na vzorke 1067 respondentov.
Na druhom mieste by skončila Sieť, ktorú by volilo 10,7 percenta opýtaných, čo je 18 poslaneckých kresiel. Oproti aprílu si pohoršila o 0,2 percenta. KDH zaznamenalo 0,5-percentný pokles. So 16 mandátmi je treťou najsilnejšou stranou v parlamente. Podľa agentúry FOCUS získala 9,4 percenta.
Snímka: SITA/Martin Havran
Naopak, polepšili si OĽaNO a Most-Híd. Obyčajní majú aktuálne 7,8 percenta (14 mandátov), čo je o 0,8 percenta viac ako minulý mesiac. O jeden mandát menej by mal Most-Híd so 7,4 percentami, čo je o 0,2 percentá viac ako v apríli.
Rovnako 13 kresiel by mala SNS. Podľa prieskumu ju podporuje 7,3 percenta opýtaných. Minulý mesiac to bolo 5,7 percenta respondentov.
O 1,4 percenta stúpla SMK, s aktuálnymi 5,4 percentami a deviatimi kreslami by prekročila brány parlamentu. Na päťpercentnej hranici sa ocitla SaS. Jej farby by v NR SR tiež hájili deviati poslanci. V porovnaní s aprílom si pohoršila o 0,3 percenta.
Do Národnej rady SRby sa nedostala NOVA (2,4 percenta). S rovnakou podporou skončil aj TIP a o 0,1 percenta menej má SDKÚ-DS.
Smer by pre vytvorenie vlády potreboval získať spojenca s aspoň 18 poslancami, čo spĺňa len opozičná Sieť. Strana Radoslava Procházku však spoluprácu so Smerom vylúčila. Ďalšou možnosťou by bola širšia koalícia s viacerými stranami. Zo subjektov, ktoré Smer neodmietajú však ostávajú len Slovenská národná strana a Strana maďarskej komunity.