Výsledky predčasných parlamentných volieb v Čechách sú podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša varovaním aj pre Slovensko. Považuje ich za výraznú porážku štandardných strán a za nástup nečitateľných politických zoskupení na popredné miesta českej politiky.
"Táto skutočnosť má trpkú príchuť najmä v čase, keď si pripomíname 95. výročie vzniku Československa, na ktorého demokratické tradície nadväzuje aj politický systém SR," konštatoval.
Poukázal pri tom na to, že podobnú situáciu ako teraz v Čechách, zažilo Slovensko minulý rok. "Odtrhnutie od reálneho života, sebadeštrukcia, rezignácia na zodpovednosť a z toho plynúca strata dôvery. SDKÚ-DS sa z toho poučila," deklaroval Frešo.
Myslí si, že voľbách čoraz viac dominuje marketing účelových politických projektov, ktoré nemajú vyprofilovaný a čitateľný program, takže vnášajú do politiky nepredvídateľnosť a nestabilitu.
"Napriek tomu, že žiadny predseda štandardnej politickej strany nemôže byť nadšený z výsledkov volieb v ČR, chcem zagratulovať všetkým stranám, ktoré sa dostali do Poslaneckej snemovne a vysloviť nádej, že sa im podarí vytvoriť stabilnú vládu," poznamenal Frešo.
Predčasné voľby do dolnej komory parlamentu - Poslaneckej snemovne sa skončili tesným víťazstvom Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Tá získala 20,45 percenta hlasov, hnutie ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša 18,65 percenta a Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) 14,91 percenta.
Najlepšie z pravicových strán sa umiestnila TOP 09 (11,99 %). Občianska demokratická strana (ODS) získala 7,72 percenta hlasov, Úsvit priamej demokracie Tomia Okamuru 6,88 percenta a ľudovci z KDU-ČSL 6,78 percenta.
Vrcholní predstavitelia ČSSD sa na prvom povolebnom stretnutí dohodli s KSČM na dodržaní systému pomerného zastúpenia v orgánoch Snemovne. Obaja potenciálni koaliční partneri sa zhodli aj na tom, že sa uskutočnia ďalšie spoločné rozhovory.