Komore sestier prišli na ďalšie chyby v tendroch pri čerpaní eurofondov. Tie tentoraz neodhalil Úrad pre verejné obstarávanie, ale ministerstvo zdravotníctva Zuzany Zvolenskej. Interná kontrola odhalila niekoľko dodatkov k zmluvám, ktoré sestry predĺžili v rozpore so zákonom. „Ministerstvo zdravotníctva neakceptovalo dodatky k nájomným zmluvám, ako aj dodatky k zmluvám na telefóny a internet,“ priblížila HN hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. V praxi to znamená, že rezort komore sporné faktúry nepreplatí. V akej výške boli, včera Čižmáriková nevedela uviesť, keďže ministerstvo nemalo potrebnú dokumentáciu.
Chyba manažérov
Presnú sumu neuviedla ani prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Povedala len, že ide o tisícky eur. „Došlo k pochybeniam manažérov projektu, ktorý pozabudli včas uzatvoriť dodatky. Projekt sa totiž predlžoval o polroka, lebo v jeho úvode nás ministerstvo zdravotníctva kvôli nejakým administratívnym veciam zdržalo,“ vysvetľovala, ako došlo k chybám. Kompetentní podľa nej budú niesť zodpovednosť. „Naši členovia si žiadajú zodpovednosť konkrétnych ľudí. Na komore tak teraz prebieha ekonomický a právny audit, ktorý by mal odhaliť viac.“
Rezort pokuty nezníži
Komora sestier nepochybila po prvý raz. Ako už HN informovali v máji, Úrad pre verejné obstarávanie odhalil porušenia spolu pri štyroch podprahových zákazkách. Išlo o objednávku analýzy softvérového riešenia portálu, jeho vytvorenie, nákup spotrebného tovaru pre regionálne komory a zabezpečenie tlačených materiálov. Ministerské kontroly zase našli pochybenia pri nákupe telefónov a internetu, počítačovej a kancelárskej techniky a poštové služby. Za pochybenia vyrubili sestrám finančný postih takmer 248-tisíc eur. Tie chcú Zvolenskú presvedčiť, aby sumu znížila. Inak by im totiž chýbali peniaze na preplatenie vzdelávania sestier v zahraničí. Ministerstvo však možnosť, že by finančné postihy prehodnotili, nepripúšťa. „Korekcia bude uplatnená v plnej výške formou krátenia výdavkov vyplývajúcich z predmetných zákaziek v rámci žiadostí o platbu,“ povedala Čižmáriková.
Brusel môže pokutovať viac
Rezort Zuzany Zvolenskej ani v jednom prípade nebude od sestier pýtať sto percent hodnoty zákazky. Spraviť by tak mohli v Bruseli, odkiaľ k nám chodia peniaze na projekty. „Ak sa v projekte zistia nedostatky, komisia môže uplatniť podľa závažnosti porušenia finančné korekcie až do výšky 100 percent,“ povedal Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Osobitné sankcie podľa neho komisia neukladá. „Ak za ne nepovažujeme korekcie, odmietnutie preplatenia výdavkov za projekt či pozastavenie platieb.“
Sporné obstarávania sestrám pripravovali viacerí právnici. „Niektoré chyby súťažných podkladov nemusia závisieť len od právnikov. V praxi za to často môžu tí, ktorí vecne definujú, čo sa má vysúťažiť,“ hovorí partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Andrej Leontiev.