Referendum nie je na Slovenskou novinkou. Možnosť hlasovať v plebiscite máme už po ôsmy raz. Novinkou by bolo, keby bolo úspešné. Doteraz ako platné skončilo totiž len to o vstupe Slovenska do únie. Splnila sa podmienka, že sa na ňom zúčastnila aspoň polovica oprávnených voličov.
Zo sporných výsledkov snáh o priamu demokraciu tak u nás vyvstáva otázka – má referendum zmysel? Podľa politológa Erika Láštica z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave zmysel rozhodne má. „Sú chvíle, ako keď sme vstupovali do únie, kedy by ľudia mali mať právo rozhodnúť,“ tvrdí Láštic.
Ako ďalej dodáva, referendum ako nástroj funguje všade v Európe. U nás má však dve úskalia. Tým prvým je, že na jeho platnosť je potrebná nadpolovičná účasť voličov. Práve toto kvórum navrhujú niektorí odborníci ako aj opozičné strany zmeniť. Podľa nich by to totiž prinútilo ísť hlasovať aj tých, ktorí sa tomu v súčasnosti vyhýbajú. Novelou sa to zmeniť pokúšala napríklad aj strana OĽaNO. Neúspešne.
Druhým problémom, na ktorý poukaze Laštic je, že ani platné referendum nie je zárukov toho, že sa v krajine niečo zmení. Parlament totiž nemá výslovnú povinnosť v už platných zákonoch ukotviť to, čo si ľudia odhlasujú. Podľa Láštica sú práve tie dva faktory dôvodom, prečo mnohých občanov hlasovanie nezaujíma.
Ako to teda zmeniť tak, aby aj u nás malo referendum váhu? V prvom rade nastaviť pravidlá tak, aby mal parlament povinnosť do už platných zákonov ukotviť odhlasované zmeny. Okrem toho by sa Slovensko mohlo inšpirovať aj v zahranicí. „Napríklad v USA sa referendum vždy spája s voľbami, čím sa zabezpečuje vyššia účasť,“ povedal Láštic.