Vládny Smer-SD sa nebojí podrobnejších majetkových priznaní. V rozhovore pre TASR to povedal predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD). Prísnejší zákon o konflikte záujmov by mal prísť podľa neho na budúci rok. "Som presvedčený, že sa to v roku 2014 podarí zadefinovať a pripraviť tak, aby sme to mohli prijať," uviedol Paška.
Podľa pôvodného plánu mali verejní funkcionári podávať podrobnejšie majetkové priznania už v roku 2014. Zákon však parlament nestihol prijať, hoci na ňom pracovná skupina v zložení všetkých parlamentných strán robila niekoľko mesiacov. Podľa opozície sa so Smerom-SD dohodli na prijateľnom riešení, ktoré malo priniesť podrobnejšie majetkové priznania, no Smer-SD od toho odstúpil. Preto opozícia podala vlastný návrh, ktorý sa podľa Miroslava Beblavého (nezaradený) zhodoval s návrhom, na ktorom boli s Paškom dohodnutí.
Paška tvrdí, že to nebolo celkom tak. "Tá dohoda bola na 19 zásadných zmenách. To, čo podali predstavitelia opozície a čím zbytočne zabili ten proces, išlo nad rámec a obsahovalo veci, na ktorých nebola dohoda. Žiadal som ich, aby to nezabíjali," povedal v rozhovore pre TASR. Paška odmieta, že by Smer-SD mal strach zo zverejňovania podrobnejších majetkových priznaní.
"Nebojíme sa. Je to len o tom, aby sa neprekračovala nejaká miera ochrany osobnosti a citlivosti osobných údajov," poznamenal. Paška si uvedomuje, že ľudia chcú vedieť čo najviac o tých, ktorým dali mandát. "Je to prirodzené a tá tendencia bude pokračovať. A je to naozaj len o tom, kde je rozhranie súkromia. Je to len o tom," doplnil.
Zdá sa mu však trápne, ak sa niekto snaží vytvárať napríklad o akýsi dojem o jeho majetku. "Každý o mne vie, že som prišiel z podnikateľského prostredia, že som bol spoluvlastníkom viacerých firiem, že som pracoval roky pre zahraničné korporácie a nie za 20 korún," uzavrel.