StoryEditor

Fakty na HNClube: Fico viackrát nehovoril pravdu

07.03.2014, 15:40
Robert Fico v predvolebnej debate najčastejšie zavádzal, Andrej Kiska zas nepoužíval fakty.

Demagog.SK overil faktické výroky, ktoré v diskusii HN Clubu 4. marca pri svojej argumentácii použili kandidáti na post prezidenta. Nie vždy sa opierali o správne údaje či ich korektnú interpretáciu. Celú analýzu nájdete TU.

Veľa faktov aj zavádzania
Najviac faktov používal počas svojho vystúpenia súčasný premiér, zároveň však nazbieral aj najviac nepravdivých výrokov – celkovo až tri. Výrazne napríklad prestrelil pri tvrdení, že až štvrtina produkcie áut na Slovensku sa vyváža do Ruska – náš export áut je oveľa vyváženejší a na zozname prvých piatich kľúčových odberateľov figurujú Nemecko, Francúzsko, Čína, Veľká Británia a USA, pričom ani najväčší odberateľ Nemecko neprekračuje podiel 17 percent. Nemal pravdu, ani keď tvrdil, že Slovensko bolo prvou krajinou, ktorá predložila Partnerskú dohodu s EÚ na roku 2014 – 2020, pred nami to stihlo napríklad Poľsko, Portugalsko alebo Litva.

Milan Kňažko zjednodušil situáciu v Ukrajine kritikou, že ukrajinská vláda obmedzila jazykové práva ruskej menšiny. Zákon, ktorý zrušil možnosť používať iný úradný jazyk než ukrajinčinu, však nepochádzal z dielne vlády. Schválil ho ukrajinský parlament len deň po Janukovičovom úteku z krajiny, kedy sa dočasná vláda ešte len formovala. Naopak, dočasný prezident Turčynov tento zákon nepodpísal.

Traja pravdovravní
Radoslav Procházka v tejto diskusii nechyboval pri šiestich faktických tvrdeniach ani raz. Rovnako čistú štatistiku si z HNclubu síce odnášajú aj Pavol Hrušovský a Andrej Kiska, počas ich vystúpenia sme však zaznamenali minimum faktických výrokov.

Ján Čarnogurský zastával počas diskusie trochu iný postoj ku kríze na Ukrajine než ostatní kandidáti. Jeho jediné dva vecné argumenty, ktorými ho podporil, však na pevných základoch nestoja. Udalosti na Kryme prirovnával k deklarácii zvrchovanosti, ktorú Slovenská národná rada prijala v roku 1992. Krymský autonómny parlament ale v období týždeň pred diskusiou, na ktoré sa Čarnogurský odvolával, nevyhlásilo zvrchovanosť, ale referendum o miere samostatnosti. Ako ho správne upozornil Kňažko, v prípade Česka a Slovenska vyhláseniu zvrchovanosti okrem toho predchádzala dohoda zúčastnených strán. Za zavádzajúci považujeme aj jeho výrok, podľa ktorého americkí politici a diplomati povzbudzovali účastníkov Majdanu do radikálnejších postojov.

Diskusie pred prezidentskými voľbami – a výroky v nich použité – sa od ostatných politických diskusií líšia nielen témami, ale aj tým, že kandidáti nezastupujú názory svojej strany, ale predovšetkým seba. Pri poste prezidenta je však o to dôležitejšie, aby jeho držiteľ nestrácal rešpekt, kredibilitu a autoritu chybami, nepresnosťami alebo dokonca vedomým zavádzaním pri prezentovaní svojich názorov – doma i v zahraničí.

Veronika Frankovská, autorka spolupracuje na projekte Demagog.SK

01 - Modified: 2006-02-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Blair podporil Gyurcsánya maďarským "igen"
01 - Modified: 2024-07-07 11:40:55 - Feat.: - Title: Prehovoril Ústavný súd a prvýkrát od atentátu verejne aj premiér Robert Fico 02 - Modified: 2024-07-06 17:12:36 - Feat.: - Title: Smer bol v europarlamente roky súčasťou socialisticko-progresívnej koalície, poukazuje KDH 03 - Modified: 2024-07-06 12:38:38 - Feat.: - Title: Premiér podporuje okamžité prímerie na Ukrajine a začiatok mierových rokovaní 04 - Modified: 2024-07-06 07:23:54 - Feat.: - Title: Premiér zneužil sviatok na šírenie nenávisti a bičovanie emócií, vyhlásil Gröhling 05 - Modified: 2024-07-06 08:34:39 - Feat.: - Title: Reformista Masúd Pezeškján je novým iránskym prezidentom. Podáme všetkým ruku priateľstva, vyhlásil
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. júl 2024 09:25