Slovenskí dovolenkári by mali zvážiť cestovanie do Egypta. Na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v tejto, ako aj ďalších krajinách upozornila dnes Slovenská informačná služba (SIS). Stav v egyptských turistických strediskách na kontinentálnom pobreží Červeného mora je podľa nej stabilizovaný, turisti by si však mali dobre premyslieť účasť na fakultatívnych výletoch a pohyb mimo chráneného letoviska.
"V súvislosti s hrozbami voči cudzincom mierne vzrástlo riziko teroristických útokov voči turistom zo Západu, ako aj hrozba únosov zo strany teroristických skupín pôsobiacich v Egypte," varuje SIS prostredníctvom jej hovorcu Branislava Zvaru. Ako dodal, celková bezpečnostná situácia v Egypte sa v posledných mesiacoch zhoršila predovšetkým z dôvodu nárastu útokov prívržencov zosadeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího na egyptské bezpečnostné zložky a vládne inštitúcie.
"Súčasne sa rozšírilo územie, na ktorom pôsobia džihádistické teroristické skupiny a došlo aj k rozšíreniu zoznamu prípadných cieľov útokov. Zvýšené riziko teroristických útokov je najmä pri vládnych, administratívnych budovách alebo stavbách, v ktorých sídlia bezpečnostné zložky," opísal Zvara.
Záujem Slovákov o dovolenku v Egypte podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR každým rokom klesá. Kým v roku 2010 ich do tejto destinácie vycestovalo 74.453, v roku 2012 sa ich počet znížil na 39.546 a vlani v tejto africkej krajine dovolenkovalo už iba 27.462 ľudí zo Slovenska.
Slovenská informačná služba vystríha pred cestovaním do viacerých regiónov sveta. "SIS dôrazne varuje slovenských občanov pred takzvanou adrenalínovou alebo dobrodružnou turistikou v krízových oblastiach s pretrvávajúcimi vojenskými konfliktami a napätím, pretože práve tento druh turistiky im môže spôsobiť ohrozenie zdravia a životov," zdôraznil hovorca. Za bezpečnostnú hrozbu v súčasnosti označuje SIS aj pobyt v Afganistane, Alžírsku, Etiópii, Iraku, Iráne, Izraeli a Pásme Gazy, Jemene, Keni, Líbyi, Pakistane, Sýrii a na Ukrajine.