Na Slovensko nebol vyslaný žiadny predstaviteľ írskej polície. Informoval o tom riaditeľ Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra Erik Tomáš.
Superintendant Martin McLauglin z Írskeho národného policajného zboru (An Garda Siochána) podľa neho v zmysle štandardnej medzinárodnej policajnej pomoci požiadal Policajný zbor SR o poskytnutie úplnej správy, v ktorej budú objasnené všetky okolnosti týkajúce sa balíčka s výbušninou a tiež o informácie o krokoch slovenskej strany po zistení, že balíček je na ceste do Írska. "Túto žiadosť slovenská polícia dostala vo štvrtok 7. januára 2010 podvečer," dodal Tomáš.
Výbušnina, ktorú našli v utorok (5.1.) ráno v írskom Dubline v byte Slováka, bola jednou z častí kontrabandu, ktoré slovenské úrady dali cez víkend medzi batožinu na popradskom letisku v rámci testu bezpečnostných opatrení. Slovenský elektrikár si tak v batožine do Dublinu priniesol 90 gramov trhaviny hexogén (RDX). Slováka v Írsku zatkli, večer ho však prepustili a nehrozia mu nijaké obvinenia. Írsky rezort diplomacie uviedol, že slovenské ministerstvo vnútra tlmočilo írskemu ministrovi spravodlivosti Dermotovi Ahernovi hlboké poľutovanie nad incidentom zo strany vlády SR. Ahern povedal, že je znepokojený faktom, že slovenská polícia upozornila írsku stranu až po troch dňoch.
Šéf Hraničnej a cudzineckej polície SR Tibor Mako 6. januára poprel informácie írskych médií, podľa ktorých sa v batožine slovenského občana nachádzalo až osem vzoriek výbušniny. Na tlačovej konferencii na popradskom letisku uviedol, že išlo o približne 90-gramovú vzorku, ktorá sa omylom prilepila na popruhy jedného z ruksakov, ktorý bol uložený v batožinovom priestore. Fatálnu chybu podľa neho urobil policajt, ktorý bol vtedy v službe a z doposiaľ nezistených príčin zabudol vybrať vzorku výbušniny z batožinového priestoru. Ďalšiu chybu urobil, keď to hneď neoznámil nadriadeným.
Mako v súvislosti s kauzou požiadal ministra vnútra Roberta Kaliňáka o uvoľnenie z funkcie, Kaliňák 7. januára informoval, že sa rozhodol žiadosť akceptovať.