Generálny prokurátor Maroš Žilinka vylúčil z konania a rozhodovania v prípade obvineného poslanca a lídra Smeru Roberta Fica špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica pre pochybnosti o jeho nezaujatosti.
Žilinkov apel
Zároveň poveril zástupcu špeciálneho prokurátora, aby konal v mene generálneho prokurátora pri výkone jeho pôsobnosti žiadať Národnú radu o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.
"Dôrazne apelujem na politikov a médiá, aby boli pri svojich vyjadreniach a záveroch k trestnej veci bez znalosti spisu zdržanliví a aby rešpektovali prezumpciu neviny," uviedol v súvislosti s prípadom Žilinka.
Fico je spolu s ďalšími stíhaný pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.
Na základe Žilinkovho piatkového rozhodnutia môže zástupca špeciálneho prokurátora konať v jeho mene pri výkone pôsobnosti žiadať Národnú radu o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby.
Žiadosťou sa budú zaoberať
Úrad špeciálnej prokuratúry už medzičasom parlament o súhlas na vzatie poslanca a lídra Smeru-SD Roberta Fica do väzby požiadal. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.
"Úrad špeciálnej prokuratúry podal dňa 22. apríla 2022 národnej rade žiadosť o vyslovenie súhlasu so vzatím do väzby poslanca národnej rady Roberta Fica," uviedol Ladislav Masár, poverený zástupca špeciálneho prokurátora.
Riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky Michaela Jurcová pre TASR potvrdila, že parlament žiadosť o súhlas so vzatím Fica do väzby eviduje.
Žiadosťou sa má podľa rokovacieho poriadku parlamentu zaoberať aj mandátový a imunitný výbor. "Ak predseda národnej rady požiada o zvolanie výboru, zvolám ho v čo najskoršom reálnom termíne," deklarovala predsedníčka výboru Anna Andrejuvová (OĽANO).
Lipšicovo vylúčenie
Prípadné väzobné stíhanie poslanca parlamentu je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu. Líder Smeru považuje vznesené obvinenie za politickú pomstu a pokus zlikvidovať predsedu najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany.
V súvislosti s vylúčením Lipšica z prípadu Úrad špeciálnej prokuratúry priblížil, že oznámenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica o jeho zaujatosti v danej veci bolo súčasťou štvrtkového podnetu na podanie žiadosti o vydanie súhlasu na vzatie Fica do väzby.
"Už na základe tohto oznámenia špeciálneho prokurátora, ktoré bolo generálnemu prokurátorovi doručené, bol špeciálny prokurátor z konania a rozhodnutia v danej veci podľa zákona o prokuratúre vylúčený," vysvetlil hovorca.
Ficova reakcia
Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico zobral na vedomie žiadosť o jeho väzobné stíhanie. Tvrdí však, že jeho obvinenie je vymyslené s cieľom zatvoriť jemu i jeho strane "opozičné ústa".
Vo videu zverejnenom na sociálnej sieti hovorí o konci demokracie, keď sa väčšina rozhodne zlikvidovať menšinu.
"Jediný hriech, ktorý pácham, je, že idem tejto vláde dôsledne po krku," vyhlásil Fico s tým, že netuší, z čoho je obvinený.
V uznesení o vznesení obvinenia, ako uviedol, číta o trestnej daňovej činnosti bývalého prezidenta Andreja Kisku a súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).
"O tom sme pravdivo informovali verejnosť. To je celý môj hriech aj s Robertom Kaliňákom," podotkol Fico. Tvrdí, že sa s ním ako nevinným opozičným lídrom bojuje neférovo.
Myslí si, že ho "vládna mašinéria" pošle na Špecializovaný trestný súd, aby ho z kolúznych dôvodov zatvorili do väzby. Fico však nechápe, koho má ovplyvňovať.